Kürtajdan Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Kürtaj en genel anlamı ile istenmeyen gebeliğin sona erdirilmesi demektir. Tıbbı olarak gebeliğin tahliye edilmesi olarak tanımlanan kürtaj istenmeyen gebelikler için tercih edilen bir yöntem olduğu kadar tıbbi zorunluluktan dolayı da uygulanabilir.

kürtaj sağlığı

Kürtaj Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Şunu unutmamak gerekir ki, kürtaj bir cerrahi operasyondur. Bu nedenle kürtaj sonrası dikkatli olmak gerekir. Önceklikle kürtaj konusunda uzman olan jinekoloji uzmanları tarafından yapılmalıdır. Kürtaj işlemi mutlaka steril bir ortamda hatta mümkünse tam teşekküllü bir hastanede yapılmalıdır. Kürtaj sonrası doktor tarafından verilen ilaçlar mutlaka alınmalıdır.

kürtaj yaptırma

10 günden fazla süren ve yoğun olan kanamalarda mutlaka doktara başvurulmalıdır. İlk 20 gün dolu küvette banyo yapılmamalıdır. Pamuklu iç çamaşırı giyilmeli, ped iki saatte bir değiştirilmelidir. Enfeksiyon riskine karşı 20 gün denize ve havuza girilmemelidir. 20 gün cinsel ilişkiye girilmemelidir. Kürtajdan sonra tampon kullanılmamalıdır. Kürtajdan 10 gün sonra doktora kontrole gidilmelidir. Çok yüksek ateş, şiddetli ağrı, yoğun kanama ve kötü kokulu yoğun akıntı olması halinde zaman kaybetmeden hastaneye gidilmelidir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir