Matematiğin Nobel’i İran’a

Matematiği birçok insan sevmese de hayatımızda oldukça önemli ve vazgeçilmez bir yere sahip. Bugüne kadar matematik alanında yapılan pek çok araştırma ve ilerleme teknolojinin bu seviyeye gelmesinde etkili olmuştur. Oldukça karmaşık problemler içeren matematik geçtiğimiz günlerde bir matematikçinin Riemann yüzeylerinin geometrisi ve dinamiği üzerine yapılan bir araştırmayla bilim dünyasında önemli bir ödüle layık görüldü.

Matematik

Matematik

İran asıllı Meryem Mirzahani matematiğin Nobel ödülleri olarak gösterilen Fields madalyasını kazanan ilk kadın matematikçi oldu. İranlı olmasına karşın ABD’de yaşan Meryem Mirzahani 4 yılda bir verilen bu ödülü alan ilk kadın olması sebebiyle bunun diğer kadınlar içinde bir umut olmasını dile getirdi.

Meryem Mirzakhani Kimdir?

Meryem Mirzakhani

Meryem Mirzakhani

1977 yılında Tahran’da dünyaya gelen Mirzahani burada üstün yetenekli öğrencilere ders verildiği bir okulda eğitim gördü. Ülkesinde matematik olimpiyatlarına katılan Mirzahani buralardan altın madalya ile ayrıldı. Şerif Teknoloji üniversitesinden mezun olup ardında ABD’de master yaptı. Sonrasında yaptığı çalışmalarla matematiğin Nobel ödülleri olan Fields madalyasını kazanarak kariyerinde zirveye oturdu.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir