Nobel Barış Ödülü İçin Şaşırtıcı Gerçek

Nobel Barış Ödülü 1990 yılından bu yana, ödül her yıl Oslo Belediye Binasında 10 Aralıkta veriliyor. Tıp, fizik, kimya ve edebiyat alanlarında takdir edilen buluş veya eserler Dünya Barışı için ödüllendiriliyor, ancak bu ödül törenlerinin baş kahramanı Alfred Nobel’in hayatı bazı şaşırtıcı gerçekleri gün ışığına çıkartıyor.

nobel ödülü

nobel ödülü

Nobel Barış Ödülü Vicdani Bir Aklama mı?

İsveçli kimyager ve mühendis Alfred Nobel’in babası Immanuel Nobel, Stockholm’de köprüler ve binalar inşa eden bir mühendis ve mucitti. Immanuel Nobel, yapım çalışmalarıyla bağlantılı olarak, kayaların patlatılması için farklı teknikler de denedi. Sonunda barut ile doldurulmuş batık tahta fıçılardan oluşan deniz mayınları ile başarılı da oldu.

Alfred Nobel’i ise kimyasal mühendislik eğitimi için yurtdışına gönderdi. Son derece patlayıcı bir sıvı olan nitrogliserini icat eden Ascanio Sobero ile tanışan Nobel nitrogliserin ile deneyler yapmaya başladı. Patlayıcı bir sıvı olan nitrogliserini stabilize etme çabalarında, Nobel ve laboratuar çalışanları çeşitli kazalar geçirdi; bunlardan biri kardeşinin ölümü ile sonuçlandı.

nobel barış ödülü

nobel barış ödülü

Kazanın Nobel’i nasıl etkilediğini kimse bilmiyor, ancak en çok patlayıcı maddeyi güvenli bir şekilde depolama çözümü üzerinde düşündüğü biliniyor. Nobel bir gün, nitrogliserin taşınırken kutuların birinin kazayla açıldığını ve sızıntı yaptığını fark etti. Kieselguhr adı verilen tortul-kaya karışımı kutuların paketlendiği malzemenin, sıvıyı mükemmel emdiği keşfetti. Nobel, geliştirdiği formül ile oluşturduğu ürününü, (1867’de) dinamit olarak adlandırdı ve patlayıcıları yaratan devrimi başlattı.

Nobel’in gelişmeleri dinamit de dahil olmak üzere sadece inşaat amaçlarıyla değil savaş sırasında silah olarak kullanıldı. Nobel bu buluşunun kötüye kullanılmasından vicdanen çok rahatsız oldu ve bir iyilik hali bırakmak için Nobel, “Barış” Ödülü’nü vasiyet etti. Ödül, askeri saflarda veya bir organizasyonun işleyişiyle ilgili buluşlar ile ülkeler arasında barışı teşvik etmeliydi!

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir