Okul Öncesi Dönemde Oyun ve Oyuncak

Hayatın önemli bölümü (bebeklik-çocukluk) bu dönemde oyun oynayarak geçirirler. Bedensel, sosyal, duygusal ve zihinsel gelişimi için gerekli deneyimleri yaşama fırsatına sahip olurlar. Yaşamının ilk yıllarında kazandığı bu deneyimler, onun sağlıklı bir genç ve yetişkin olmasında son derece önemli rol oynamaktadır. Oyun, çocukların hemen her evresinde var olan bir etkinliktir. Özellikle çocukluk çağının ilk yıllarında, yaşadığı dünyayı tanıması, sevgilerini, kıskançlıklarını, mutluluk ve kırıklıklarını, iç çatışmalarını, hayallerini, düşüncelerini ifade edebilmesi için uygun bir fırsattır. Çocuklar için oyun ciddi bir faaliyettir.

Oyun oynayan çocuk sürekli bir şeylerin içindedir. Bu konuda kendisine yol gösterebilecek yetişkin yardımına da ihtiyacı vardır. Çocuğun sağlıklı gelişimi için beslenme ne kadar gerekli ise oyunda o kadar gereklidir.

Çocuk oyun yolu ile;

-Dünyayı keşfederler, düşünür ve deneyim kazanır, öğrenmesini pekiştirirler.

-Paylaşmayı sorumluluk almayı öğrenirler.

– Deneyim kazanırlar.

– Yaşıtları ile birlikte oynamayı öğrenirler, hareket edip, enerjisini atarlar, eğlenceli vakit geçirirler.

Oyuncak

Çocuğun oyun oynayabilmesi için bir nesneye ihtiyacı vardır. Çocukların oyun oynamalarında oyuncakların önemi son derece büyüktür. Bütün çocuklar oyuncakları severler. Çocukların yaşları büyüdükçe oyuncak kavramları da değişebilir, mesela arabayla oynayan bir erkek çocuğu ileriki yaşta otobüs şoförü olabilir. Oyun ve oyuncak çocuğun gelişimini özellikle hareket, zihin ve hayal gücünün gelişimini olumlu yönde etkiler.

Oyuncak Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

-Çocuk tarafından güvenle kullanılabilecek olmalıdır.

-Çocuklara zarar verebilecek oyuncaklar tercih edilmemelidir.

-El becerisi göz önünde bulundurulmalıdır.

-Yaratıcı faaliyetlere teşvik etmeli (kum boya oyun hamuru gibi) çocuğun oyuncak seçmesine izin verilmelidir.

-Çocuğun yaşı becerisine uygun olmalı ve oyuncak alırken cinsiyet ayrımı yapılmamalıdır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.