Paranoid Düşüncelerde Tehlike Alanları Nelerdir?

Paranoid düşünceye kapılmış olan kişiler de bu durum değişik şekillerde oluşabilir. Farklı alanlarda tehlike hissedebilirler.

Duygusal ve de Zihinsel Alanda Tehlike Hissedenler

İnsanlar ile görüşmekten kaçınan kişilerde genellikle duygusal ya da zihinsel alan tehlikesi sinyali veren paranoid düşünceler hâkimdir. Bu kişiler insanların sürekli onun arkasından konuştuğunu, onu aşağıladıklarını, ezmek istediklerini, kullanmak için çeşitli planlar yaptıklarını düşünürler. Bu tür nedenler ile de insan içine çıkmayı tehlike olarak görürler.

duygusal alanda tehlike hissedenler

duygusal alanda tehlike hissedenler

Fiziksel Alanda Tehlike Hissedenler

Evden dışarı çıkmayı zaruri haller dışında kabul etmezler. Çıktıkları anda sürekli arkasından birinin onu takip edip etmediğini kontrol ederler. Dışarıda yemek yemezler, su dahi içmezler. Kalabalık alanlardan kaçınırlar. Başkaları tarafından bedenine, sevdiklerine ya da malına zarar geleceği düşüncesi ile başlayan bu paranoid düşünceler başkalarınca öldürülme korkusuna kadar gider. Fiziksel tehlike yaratabilecek her türlü olay, yer ve kişilerden kaçınırlar.

fiziksel alanda tehlike hissedenler

fiziksel alanda tehlike hissedenler

Finansal Alanda Tehlike Hissedenler

Herkesi potansiyel hırsız olarak görmek bu paranoid düşüncenin ana temasıdır. Parasının ya da eşyalarının onun elinden hile yolu ile alınabileceği, eşyalarının çalınabileceği, eşyalarına zarar verileceği gibi konular hakkında paranoid düşünceler taşırlar.

finansal fiziksel alanda tehlike hissedenler

finansal fiziksel alanda tehlike hissedenler

Mallarını, evdeki eşyalarını ve de parasını sürekli sayar ya da kontrol ederler. Kimseye güvenmedikleri için değerli tüm eşyasını yanında taşır, uyku halinde uğrayabilecek zarar karşı da önlem almaya çabalarlar. Onlar için herkes finansal olarak ona zarar verebilecektir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.