Paranoid Düşüncelerden Kurtulmak Mümkün mü?

Sık sık şüphe, endişe ve güvensizlik yaratan düşünceler aklınıza geliyor ise ve de bunların gerçek ile bağlantılı olmadığını biliyorsanız paranoid (kuşkucu) düşüncelerden kurtulmak için yapmanız gereken birkaç nokta var.

Uygulanabilecek Yöntemler

Uzmanların yapmış olduğu açıklamalara göre paranoid düşüncelerden kurtulmak için öncelikle korku ve şüpheleriniz sanki sizin dışınızda gelişiyor gibi düşünüp bunları yazarak tespit etmelisiniz. Yazmış olduğunuz bu korkuların neden ileri gelmiş olabileceğini, yaşamış olduğunuz tecrübeleri, başınızdan geçmiş olan olayları ya da hayatınızda etki yaratan kişileri inceleyin.

paranoid düşüncelerden kurtulmak mümkün mü

paranoid düşüncelerden kurtulmak mümkün mü

Şüphe ve endişe yaratan bu olay ile ilgili bağlantı oluşturup oluşturmadığını kontrol edin. Kuşku kişiler bazında da ilerler. Bu sebep ile size söylen bir sözden sonra kuşku duymaya başladıysanız hemen karşınızdaki kişiye ne demek istediğini sorup net yanıt almaya çalışın. Şüpheler ile baş etmenin yolu aklınıza her geldiğinde onları bırakmaktır. Örneğin şüphenin beyninize iliştiği an bahçe de çiçek ekiyor, iş yerinde rapor hazırlıyor ya da bulaşık yıkıyor olabilirsiniz.

paranoid düşünce

paranoid düşünce

Bu durumda direk yaptığınız işe odaklanın eğer meşgaleniz yok ise bir iş uğraş yaratıp ona odaklanın. Endişeleriniz artıkça ve siz bu endişeleri sık sık düşündükçe bun endişe ya da şüpheye olan inancınız artıp, daha gerçekçi bir durum gibi bakmaya başlarsınız. Bu sebep ile kuşkulu olan düşünceleriniz üzerine daha az zaman ayırmaya çalışın.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.