Pet Şişeler Nasıl Geri Dönüştürülür?

Pet şişeler, biyolojik ve atmosferik olaylara karşı yüksek direnç gösteren malzemelerdir. Bu malzemeler, uzun süre doğada kalıp büyük çevre kirliliklerine neden olur. Doğa için tehdit oluşturan pet şişeler, yapısında bulunan maddeler ile canlıları doğrudan etkilemektedir. İçerisinde BPA maddesi vardır ve bu sağlığa oldukça zararlı bir maddedir.

Tek kullanımlık pet şişeler doğada çözünmüyor ve yaklaşık 500 sene sonra parçalara ayrılıp toprağı kirletiyor. Böylece geriye kirli ve zararlı bir dünya bırakmamıza neden oluyor. Bu gibi olumsuz durumların yaşanmaması veya en minimum seviyeye indirgenmesi için pet şişeleri geri dönüştürmek gerekmektedir. Geri dönüştürülecek pet şişeler sayesinde doğal kaynaklar ve maliyetten tasarruf sağlanmış olur. Dünyamızın ekolojik dengesini korumak için pet şişelerin geri dönüşümü oldukça önemlidir. Pet şişelerin geri dönüştürülmesi için hangi yol izlenmektedir? Detaylı bir şekilde inceleyelim.

pet-siseler-nasil-geri-donusturulur-1

Pet şişelerin geri dönüştürülmesi için ilk adım, ayrıştırmadır. Plastik atıklar plastiğin türüne göre ayrılır. Aynı saflıktaki ürünleri geri dönüşüme beraber sokmak gerekir. Yöntemler her ürün için aynı olmayacağından ayrıştırma aşaması pet şişelerin geri dönüşümü için önemlidir. Hemen ardından ise kırma ve yıkama aşaması gelmektedir. Bu aşamada, pet şişelerin üzerindeki kir ve tozlar detaylıca temizlenilir. Pet şişeler, sert yapıda maddeler olduğu için makinenin bıçaklarına zarar verebilir bunun önüne geçilebilmek adına kırılma işlemini pet şişeleri ıslak haldeyken yapmak gerekir. Renk ve çeşitlerine göre ayrılıp, temizlenen şişeler kırma makinesinde uzun bir süre parçalanır.

İstenilen boyuta indirdikten sonra tekrar yıkanır ve kurutma ünitesinde 150 derecede yaklaşık 6-7 saat kurutularak nemden arındırılır. Temizlenen pet şişeler, tartıldıktan sonra çuvallara doldurulur ve imalathanelere aktarılır. Pet şişeler nasıl kullanılacak ise ona uygun çeşitli hammaddeler eklenir ve harmanlanır. İsteğe bağlı eritilir veya sadece geri dönüşüm malzemesi olarak kullanılır. Geri dönüşümü gerçekleşen bu pet şişeler hammadde olarak kullanıldığı aşamada renklendirme ve çeşitli katkı maddeleri eklenerek geri dönüşüm işlemi tamamlanmış olur. Amacına göre çeşitli kullanım alanlarına dağılan pet şişeler, böylelikle çevreye tehdit oluşturmaktan çıkacaktır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.