Protein Yönünden En Zengin Besinler

Hepimizin takdir edeceği gibi protein sağlığımız için en gerekli kaynaklardan bir tanesidir. Vücudun en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden olan protein sayesinde bağışıklık sistemimiz daha da güçlenir. Hastalıklara karşı daha dirençli oluruz. Herkesin bildiği protein kaynakları et, süt ve yumurta dışında ne gibi besinlerde protein bulunuyor? İşte bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza bilmediğiniz ve daha önce belki de duymadığınız protein kaynaklarının neler olabileceğini anlattık. Bu yüzden yazımızı kesinlikle okuyun.

protein deposu

protein deposu

Protein Deposu Besinler

İlk söylemek istediğimiz besin son dönemlerde adını son dönemlerde sıklıkla duymuş olabileceğiniz kinoa. Kinoa tahıl grubunda sayılabilir. Bir bardak kinoa tükettiğinizde tam 8 gr protein almış olursunuz.  Buna ek olarak fasülye ve mercimek de adeta protein deposudur. Bir bardak pişmiş mercimek içinde tam 17 gr protein var. Bir bardak pişmiş fasülye içerisinde ise 15 gr protein var. Aynı zamanda besleyici ve oldukça doyurucu.

protein deposu besinler

protein deposu besinler

Bir diğer protein kaynağı ise yulaf. Yulaf içerisinde 6 gram kadar protein bulunuyor. Özellikle sabah saatlerinde yulaf tercih edebilirsiniz. Badem de hem tok tutucu hem de yüksek protein içeriyor. Bir bardak kadar badem içerisinde yaklaşık olarak 30 gr protein mevcut. Badem hem de demir, magnezyum ve kalsiyum açısından da zengin bir besindir. Son olarak protein kaynağı olarak size önerebileceğimiz besin bezelyedir. Aynı zamanda oldukça da besleyicidir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.