Psikolojik Belirti Tarama Testi Nedir?

Ruhsal hastalıkların teşhis edilmesinde ön belirtilerin önemli bir yeri vardır. Psikolojik belirti tarama testi de ruhsal sıkıntıların derecesini öğrenmek için geliştirilmiş testlerdir. Sanıldığı gibi hastalık tanısı koymak için uygulanan bir test değildir.

Psikolojik Belirti Tarama Testinde Hangi Tür Sorular Vardır?

Ps ikolojik tarama testlerinde zaman zaman tüm insanların duyabileceği sıkıntılar, kaygılar ve duygusal durumlarla ilgili sorular sorulur. Testin sonucu değerlendirilirken belirli bir ölçeklendirme uygulanır. Ölçek içinde yer alan septomlar değerlendirilirken sıklığına ve sizin hayatınızı zorlaştırışına göre cevap vermeniz testin sonucunun en doğru şekilde çıkmasına yardımcı olur.

Psikolojik Belirti Tarama Testi Nedir?

Psikolojik Belirti Tarama Testi Nedir?

Tarama testinde yer alan septomların dönem dönem herkeste görülebileceğini unutmayın. Değerlendirme sonucunda herhangi bir septomun tespit edilmesi halinde panik yapmanıza gerek yoktur. Şayet sorulara verdiğiniz cevaplar karşısında anksiyete, depresyon, obsesyon, psikotik, paranoid, fobik belirtileri çıkmış ise ve bu durum sizi rahatsız ediyorsa profesyonel yardım almayı düşünmeniz gerekir. Testte bulunan soruları samimi bir şekilde cevap vermeniz ve bu belirtileri hayatınızın son üç ayını baz alarak değerlendirmeniz gerekir. Zira ruhsal rahatsızlıklar bir iki gün içinde değil uzun bir süre belirti vererek gelişen rahatsızlıklardır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.