Radyoaktif Atık Suları İnsanlara Zarar Verebilir mi?

Dünya tarihinin en büyük depremlerinden birisinin çok kısa bir süre öncesinde Japonya’da 9.0 oranındaki deprem neticesinde ortaya çıkan nükleer santralindeki kaza ile birlikte atık sularda radyoaktif madde oluşumu gerçekleşti. Bu durumda bilim dünyası için yeni bir soruya neden oldu.

atıkların sulara zararı

atıkların sulara zararı

 % 30’ u Kemiklere Ulaşıyor

Radyoaktif içeriğe sahip olan 300 litrelik suyun yeraltı sularına karışmış olmasının insan ve hayvan yaşamı açısından ne gibi tehlikeler taşıdığı yönünde bir sorunun tüm dünyada insanları meşgul etmeye neden oluyor. Fukushima Daiichi santralinde bulunan stronsiyum-90’ nın kalsiyuma olan benzerliği nedeni ile nükleer fizikçiler tarafından kemik arayan olarak nitelendirilmesine neden oluyor.

atıklar

atıklar

Bu maddenin canlılar tarafından toz olarak solunması mümkündür. Buna karşın insanlar maddeyi genel olarak gıda ve su yolu ile alıyor. İnsanlar tarafından alınan SR-90 yaklaşık olarak %70 ila %80 oranında vücuda geçer ve anında emilir. Bu orandan kalan % 20 ila % 30’luk SR-90 ise kemiklere ulaşıyor. Bu durum SR-90 maddesinin yerleşmiş olduğu dokularda kanser ve kemik iliği kanseri ile lösemi oluşumuna neden olur.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.