RAM İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Bilgisayarın en kritik parçalarından biri olsa da, pek çok bilgisayar kullanıcısının hakkında neredeyse hiçbir şey bilmediği bir konu olan RAM, Random Access Memory (rastgele erişim belleği)  dosyaların hızla yazılmasını ve okunmasını sağlar. Sabit diskler RAM’in yanında çok yavaş kaldığı için, bilgisayar kullanırken açtığımız neredeyse bütün uygulamalar buraya kaydedilir.

ram bellek seçimi

ram bellek seçimi

İhtiyaç duyulan RAM kişiden kişiye değişse de, çoğu giriş seviyesi bilgisayarda olduğu gibi 4gb RAM standart bir kullanıcının ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Ancak 4gb RAM ile video işleme araçları verimli bir şekilde çalışmayacağından, ciddi bir bilgisayar oyuncusunun bilgisayarını 16 gb’a kadar yükseltmesi yakın gelecekte çıkacak oyunlara da hazır hale gelmesini sağlar.

RAM Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

RAM’in üzerinde kapasite bilgisi yazıldığı gibi, aynı zamanda voltaj ve frekans bilgisi de yazılabilir. Bu nedenle RAM satın alırken sadece kapasitesine değil, CL değerine ve voltaj özelliklerine de bakmak önemlidir. Örneğin işlemci 1066 Mhz desteklerken, daha pahalı olan 1866 Mhz ürünlerden satın almanın manası kalmamaktadır.

2gb ram

2gb ram

CL değeri (RAM’in tepki değeri olarak bilinir) ne kadar düşükse, bellek o kadar hızlı çalışmaktadır. Eğer bir oyuncuysanız, soğutuculu RAM almayı düşünmelisiniz çünkü çok güç harcayan RAM aynı zamanda ısı da üretiyor, bu da bilgisayarın performansını etkiliyor.

Göz atın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir