Sigarayı Bırakmanın Yolları

Sigara içen bir insan için, sigarayı bırakmak, Dünya’nın en zor işi gibi görünür ve bu konuda ne kadar istekli olunsa da sigara bırakma eylemi her zaman sonraya ertelenir. Fakat sigaranın verdiği zararlar göz önünde bulundurulursa sağlıklı bir yaşama adım atmanın ne kadar önemli olduğunun farkına varılmalıdır. Peki, bu zorlu süreç nasıla atlatılabilir?

sigara bırakma

sigara bırakma

Kolay Değil Ama İmkânsız da Değil

Öncelikle günde 1 ya da 2 paket sigara içiyorsanız fazlasıyla tiryakisiniz demektir. Bu yüzden tek başınıza sigarayı bırakmak sizi zorlayacaksa, çeşitli sağlık kuruluşlarının verdiği sigara bıraktırma hizmetlerinden ve danışmanlıklarından faydalanabilirsiniz.

sigara

sigara

Eğer sigarayı kendi iradenizle bırakabileceğinize inanıyorsanız, bu kararınızı herkese açıklamayın. Çünkü insan psikolojisi gereği, bir kararı herkese duyurduğunuzda o kararı uygulamak zorunda hisseder ve zamanla baskı altında olduğunuzu düşünerek verdiğiniz karardan uzaklaşmaya başlarsınız. Sigara için de bu durum geçerlidir ve siz kararınızı ne kadar çok insana söylerseniz içme isteğiniz de o kadar artabilir.

Her sigara aklınıza geldiğinde, mentollü şeyler tüketmeye çalışın. Çünkü mentol, ağızda bıraktığı tattan dolayı insanların sigara içme isteğini bastırır.

sigara

sigara

Erik, kiraz veya kayısı gibi küçük meyveler ya da kuruyemişler alın ve canınız her sigara istediğinde bunların herhangi birinden bir tane tüketin tabi miktarı aşmamaya da özen gösterin çok fazla tüketmemek kaydıyla. Çünkü sigara bırakma döneminde kilo alma riski de sizleri bekliyor.

Bol bol spor yapın, kendinizi yorun. Özellikle her spor yaptığınızda nefesinizin biraz daha açılması moralinizi düzeltir ve sizi sigaradan gittikçe soğutur.

Göz atın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir