Şizofreni Nedir?

Şizofreni hastalığı bir beyin hastalığı olup beyindeki kimyasal maddelerin iletiminin bozukluğundan ve ya beyin yapısındaki bazı farklılıkların görülmesinden kaynaklanır. Şizofreni hastalığı kişinin hayat kalitesini ve şartlarını bununla birlikte çevresi ile iletişimini zorlaştırır.

Şizofreni Nedir?

Şizofreni Nedir?

Dünyada yaygın olarak görülen bu hastalık her yüz kişinin birinde görülür. Genelde 16-25 yaş arası çıkan bu hastalıkta,  hastalık ne kadar çok erken yaşlarda başlarsa beyne verdiği hasar bir o kadar büyük olur.

Şizofreni hastalığının aktif ve pasif dönemlerinin olması ile birlikte tedavisi uzun süren bir hastalık olup hastalığının tamamen kaybolması pekte mümkün değildir.

Şizofreni Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Şizofreni hastaları dünyayı farklı algılar. Normalde insanların duymadığı sesler, kokular ve hayaller ile kafalarındaki düşünceler karmaşıktır. Bu karışıklığın içinde normal olmayan davranışlar sergileyerek korku ve heyecana kapılırlar.

Toplumsal çekilme, ilgi ve istek azlığı, yalnız kalma duygusu, jest ve mimiklerde anlamsızlaşma, konuşurken sık sık duraksama, anlamsız ve karmaşık kelimeler kullanma, etrafındakilerin onun kötülüğünü istediğini düşünmesi, harekete başlama güçlüğü, dikkatini toplayamama, aşırı bir şekilde herkesten şüphe duymaya başlama gibi birçok farklı şekillerde belirtiler göstermeye başlarlar.

Şizofreni hastalarının %10’unda intihar girişimi görülmekle birlikte hangi hastanın intihar girişiminde bulunacağını kestirmek zordur.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.