Sosyal Medya Bağımlılığından Nasıl Kurtulabiliriz?

Günümüzde pek çok kişinin sosyal medya bağımlısı olduğunu söylemek mümkün. Bağımlılık denince akla gelen ilk şey internet yani sosyal medya bağımlılığı haline geldi. Son yıllarda teknolojinin de ilerlemesiyle gelişen akıllı telefonlar insan bedeni ile bütünleşik bir hal aldı. İnsanlar evde, toplu taşımada, yolda ve hatta araç kullanırken dahi telefonlarını ellerinden bırakmaz hale geldiler. 

 Aile ve arkadaş ortamında da kullanımı yaygınlaşan telefonlar sosyal çevremiz ile olan ilişkimizi olumsuz etkiliyor. Sosyal medya bağımlılığı maalesef ki psikolojileri de olumsuz yönde etkilemektedir. Tabi ki bu bağımlılık durumunu ortadan kaldırmanın çeşitli ve etkili yöntemleri mevcuttur. 

Sınırlama Getirmek

Sosyal medya bağımlılığı birden bırakılamıyor ise, yapılması gereken en mantıklı şey azaltarak devam etmek olacaktır. İlk olarak sosyal medya kullanımına zaman sınırı getirerek işe başlanılabilir. Gün içinde 4 saat sosyal medya kullanıyorsanız bunu 30 dakika düşürebilir ve 7 ila 10 gün içinde bir 30 dakika daha düşürerek azaltabiliriz. Buna azaltarak bırakma yöntemi denir. 

Yeni Hobiler Edinmek

Sosyal medya bağımlılığından kurtulmanın bir diğer yolu ise sosyal medyada geçirdiğimiz sürenin yerini dolduracak yeni hobiler edinmek veya varsa eski hobilerimize yeniden yönelmektir. Buna örnek olarak spor yapmak, herhangi bir enstrüman çalmayı öğrenmek hatta yeni bir dil öğrenmeye başlamak bile yeni hobiniz olabilir. Böylelikle kişisel gelişime de oldukça yarar sağlar.

Kendini Sevmek

Sosyal medya bağımlılığı olan insanlarda tespit edilen en büyük eksiklik kendini ve yaşamakta olduğu hayatı sevmemek. Birçok sosyal medya bağımlısı kendini ve hayatını sevmediği için sosyal medyada adeta kendini baştan yaratıyor ve sahte hayatlar yaşıyor. Bu durumun önüne geçmek için yapılması gereken en önemli husus kendinize değer vererek, benliğinizi sevmek olacaktır. 

Yeni Arkadaşlar Edinmek

Yapılan bilimsel araştırmalara göre çoğu insanın sosyal medya bağımlısı olmasının en büyük etkeni yalnızlık. Yalnız olan insanlar ya da kendini yalnız hissedenler, sosyal medyadan sanal arkadaşlıklara ihtiyaç duyuyorlar. Böylece gün içerisinde saatlerinin çoğunu sosyal medyada geçiriyorlar. Farkındalık edinip bu gibi tuzaklara düşülmemelidir. Yeni bir hobiye yönelmek gerçek arkadaş edinecek ortamı yaratabilir. 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.