Spor Tarihinden Bazı Rekorlar

Geçenlerde oynanan bir futbol maçında sadece 9 dakika içinde 5 gol atan Bayern Münich oyuncusu Robert Lewandowski için dünya basını “Mars’tan Gelen Adam” başlığını attı. Ancak Lewndowski spor camiasındaki tek Marslı değil. Spor tarihinde inanılması güç skorlar ve efsane sporcular var. Hatta bazıları bizim sporculardan geliyor. Örneğin 2002 Dünya Kupası’nda Hakan Şükür’ün Güney Kore’ye maçın daha on nokta sekizinci saniyesinde attığı golün rekoru henüz kırılmadı. Bu bir dünya kupasında atılan en erken gol olarak kabul ediliyor. Avrupa Basketbol Şampiyonası’ndaki İspanyol sporcu 35 yaşındaki Gasol de bir başka rekortmen. Yarı finalde rakibi Fransa’nın potasına tam 40 basket bıraktı.

Rekor Bize Ait

Ama basketbolsa sayı rekoru bize ait. 1988 yılında Fenerbahçe formasıyla oynayan Erman Kunter rakibi Hilalspor’a tek başına 153 sayı atmış. Maçın sonucu zaten 175-101 olarak bitmiş. Basketbolun bir başka rekoru profesyonel lig olan NBA’den geliyor. T-Mac lakaplı basketbolcu Tracy  McGrady bir maçta sadece 35 saniyede 13 sayı bularak istatistikleri alt ğst etmiş. T-Mac dört tane üçlük ve bir tane de serbest atış yaparak takımına efsane maşı kazandırmış. NBA’deki sayı rekoru  1962’deki maçta 100 basket atan Wilt Chamberlain’e ait.

Spor Tarihinden Bazı Rekorlar

Spor Tarihinden Bazı Rekorlar

 

Sporun başka alanlarında da ilginç rekorlar var. 2010 yılı Wimbledon Tenis Turnuvası’ndaki bir maç 11 saat 5 dakika oynanarak tarihe geçmiş. Voleybolda ise Çekoslovakya’daki bir lig maçı 87-85 olarak oynanarak rekor kırmış. Futbolla ilgili en büyük efsaneyi anmadan olmaz. Brezilya’lı Pele forma giydiği 1363 maçta attığı 1281 golle gerçek bir şampiyon.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir