Spor Yaparken Doğru Ayakkabı Seçin!

Günlük hayatta tarzınıza en uygun ayakkabıyı seçmenizden doğal bir neden yok. Fakat söz konusu spor olduğunda tarzınızdan bazen feragat etmeniz gerekebilir. Spor ayakkabı hangi antrenmana yoğunlaştığınız ile ilgili olarak farklı alınması gereken özel bir ayakkabıdır. Ayrıca sağlık için spor ayakkabı da en pahalı olan ya da en şık olan değil en rahat ettiğiniz ve aktivitenize en uygun olanı seçmeniz gerekir.

Uzun Mesafe Koşanlar Dikkat

Uzun mesafe koşanların alacakları ayakkabıda en önemli detay tampon ve destek kısımlarıdır. İyi bir tampon özelliğine sahip olan ayakkabı sayesinde spor sonrası daha az diz ve bacak ağrısı duyarsınız.

yürüyüş ayakkabısı

yürüyüş ayakkabısı

Destek ise kişiye özel olup normalde ayağınızın dış kısmına mı iç kısmına mı ağırlık vererek yürüdüğünüze göre seçmeniz önerilir.

Halter Kaldırma İçin En Uygun Ayakkabı

Bu antrenmanı yapanların dikkat etmesi gereken temel destek ayak bileğidir. Bunun yanı sıra hafif ve oldukça rahat bir ayakkabı seçmeniz gerekir.

halter ayakkabısı

halter ayakkabısı

Ayak bileğindeki destek halter kaldırma sırasında ayağınızın burkulmasını önler. Ayakkabının hafif olması ise ağırlığın daha az hissedilmesine sebep olur.

Kort Sporları Yapanlar

Burada dikkat etmeniz gereken rahat, zemini çizmeyen ve esnek ayakkabı seçmelisiniz. Bu ayakkabı seçiminde ilk giydiğinizde ayağınızı sıkan tercih etmeniz önerilir.

tenis ayakkabısı

tenis ayakkabısı

Ayak hareketleri sebebi ile yanlarda gevşeme olacağından ayağınızı hafif sıkmayan ayakkabı daha da bollaşıp sakatlanmanıza sebep olabilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.