Taşıyıcı Annelik Nedir?

Doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu bir yöntem de taşıyıcı annelik yöntemidir. Bu yöntemde kadının yumurtası ile erkeğin spermi tıbbi ortamlarda döllendirilir ve başka bir kadının rahmine yerleştirilir. Bebeği rahminde taşıyacak ve doğuracak olan bu üçüncü kişiye taşıyıcı anne denir. Bu şekilde dünyaya gelen bir bebek yumurta ve spermin alındığı ebeveynin genetiğini taşır.

gebe

gebe

Nadir olarak görülse de rahmi olmayan kadınların da başvurduğu bir yöntemdir. Böyle durumlarda taşıyıcı anne yumurta verebilir ama bu şekilde aynı zamanda çocuğun biyolojik annesi olur. Böylece rahmi olmadığı için taşıyıcı anneye başvuran kadının çocukla hiç bir genetik bağı olmaz.

Taşıyıcı Annelik Türkiye’de Yasal Değildir

Bazı ülkelerde taşıyıcı anneliğe izin verilirken bazı ülkelerde etik ve ahlaki değerler gözönüne alınarak izin verilmiyor. Bunların haricinde taşıyıcı anne olacak kadının bu yönteme başvuracak kişiler ile arasında akraba bağı olmasını şart koşan ülkeler de mevcut.

hamile

hamile

Türkiye’de taşıyıcı annelik yasal değildir. Türk aileler taşıyıcı anne yöntemiyle çocuk sahibi olmak için tedaviye yurtdışında başlıyor.

Göz atın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir