Teknoloji Nedir?

Uygarlık geliştikçe öğrendiğimiz ve kullandığımız kelimelerden biri daha teknoloji. Hatta tam olarak ne anlama geldiğini bile bilmeden kullanabiliyoruz. Oysa teknoloji Yunanca sanat ve bilmek kelimelerinin birleşmesinden oluşmuş bir kavram. İnsanoğlunun ihtiyaçlarına uygun yardımcı alet yapması ya da keşfetmesi için gerekli bilgi ve yeteneğe teknoloji denir diye bir tanımlama yapılabilir.

Gelişen bilimin sonucu

Teknoloji bir yerde bütün bilimlerin uygulamalı yönü. Temel bilimlerin hepsi ona kaynak oluşturuyor. Fizik, kimya, elektronik, matematik, biyoloji, tıp gibi bütün ana dallarda yapılan keşifler, üretilen malzeme ve bunların sonucunda oluşan sanayi teknolojik gelişmeler olarak adlandırılabilir.  Dünyada ilk yaşayan insanların yonttukları taşlar da bir teknoloji ürünüydü, uzay araştırmaları için yaratılan roketlerde.

teknoloji

teknoloji

O çok gelişmiş uzay mekiği fiziğe, çekim yasalarına, akla gelebilecek bütün temel bilimlere bağlı olarak oluşan uzay teknolojisinin  ürünüdür. Bugün evlerimizdeki az enerji harcayan buzdolapları da  ileri teknoloji ürünüdür, saçımız beyazlandığında kullandığımız saç boyaları da. Artan kağıt ihtiyacını karşılamak için ne yazık ki bol bol ağaç kesmek gerekiyordu, bu yüzden elektrikli testere yapıldı. Savaş endüstrisi sürekli savaş teknolojisini geliştirmek zorunda.

teknoloji

teknoloji

Bunun gibi misaller çoğaltılabilir. Bu konuda verilecek en ilginç örneklerden biri şimdiki İngiltere kraliçesinin annesinin yani ana kraliçenin ölümünden sonra çıkan gazetelerin başlıklarıdır. 1900 yılında doğup 2002’de ölen ana kraliçenin ölüm haberi aslında  yaşadığımız teknolojik gelişimin  özeti gibi. O günkü gazeteler “Doğduğunda telgraf bilinmiyordu, öldüğünü internetten öğrendik” yorumlarıyla çıkmışlar.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.