Tüp Bebek Yöntemi Maliyeti Ne Kadardır?

İlk uygulanmaya başladığında tüp bebek yönteminin maliyeti çok fazlaydı. Bu yüzden pek tercih edilen bir yöntem değildi. Çocuk sahibi olamayan kişilere daha fazla şans tanıyan tüp bebek yönteminin maliyeti, tıp ilerledikçe düşmeye başladı.

Yöntem birçok aşamadan oluşuyor ve toplam maliyet aralığı 5 bin TL civarında. İlk etapta yaklaşık 3 bin TL kadarı, yapılan işlemlerin maliyeti olarak alınıyor. Geriye kalan tutar ise kullanılan ilaçlar için harcanıyor. Kullanılan ilaçlar, gebelik şansını artırdığı için, hemen hemen  her çift için kullanılıyor. Ayrıca bu ücretin 1200 TL civarında bir kısmı devlet desteği olarak çiftlere veriliyor.

tüp bebek

tüp bebek

Ancak çiftlerin, tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olup olmadıkları araştırılıyor.

Kliniklere Göre Farklı Yöntemler

Ücret aralıkları yaklaşık bu oranlarda olsa da, hizmetin alındığı kliniğe göre de değişebiliyor. Yine de günümüzde çocuk sahibi olmak isteyenler için en uygun ve en ucuz yöntemlerden birisi olarak kabul ediliyor.

tüp bebek muayene

tüp bebek muayene

Tabi ki her yöntem gibi bu yönteminde kişiden kişiye değişen riskleri var. En büyük risklerden bir tanesi, çocuğun düşme riskidir. En iyimser ihtimal ise, ilk etapta çocuk olmaması durumudur.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir