Uzaydan Görünen Sanat Eserleri

Doğadaki güzellikleri kullanarak ve doğallıklarını bozmadan hasarsız bir şekilde üretilip uzaydan dahi görülebilen sanat eserleri, yeryüzü sanatçısı diye tanımlanan sanatçılar tarafından üretilmektedir.

Uzaydan Görünen Eserler

Uzaydan Görünen Eserler

 

Yeryüzü sanatçıları hiçbir eserlerini sergilemek ya da inceletmek için para almamaktadır. Doğa ile iç içe olmayı seven ve bunu herkesin gözleri önüne sermekten hoşlanan kişilerdir.
Kuruyan dallar, su birikintileri, kumlar ve buz parçaları bu sanatçıların kullandığı öğelerdir.

Amerikalı Michael Heizer, Nevada Çölü’nde tonlarca ağırlığa sahip olan heykel çalışması Kompleks Kent’i 20 metrekarelik devasa taş bloklardan inşa etmiştir.

Büyüleyici Yapılar

Büyüleyici Yapılar

1970 yılındaysa Büyük Tuz Gölü kullanılarak yapılan Spiral Mendirek Robert Smithson tarafından üretilmiştir. Parça halindeki kayaların birleştirilmesiyle ortaya çıkartılan bir sarmali oluşturmaktadır. Mevsim değişikliklerine göre değişkenlik gösteren kaya tuzlarının duruma göre de sarmalin içindeki suyun rengi değişmektedir.

Sanat Eseri

Sanat Eseri

Michael Heizer adlı yeryüzü sanatçısı kurumuş göl etrafında ürettiği sanat eserini 457 metre uzunluğunda 15 metre genişliğinde ve 9 metre yüksekliğinde dev bir koridor inşa ederek yaratmıştır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.