Windows Mu Daha İyi Yoksa MacOS Mu?

Teknoloji devleri Windows ve MacOS yıllardır tartışma konusu olmaya devam ediyor. Bilgisayar kullanıcıları ikiye bölünmüş durumdalar. Kimisi Windows’un kalitesini savunurken kimileri de MacOS’un güzelliklerinin büyüsüne kapılmaktadır. Windows mu yoksa MacOS mu daha iyi? Avantajları ve dezavantajları nelerdir? Detaylı bir şekilde inceleyelim, yorumlayalım. 

Güvenlik önlemleri bazında inceleyecek olursak, Mac Windows’a göre daha az virüs problemleri yaşamaktadır. Apple’ın güvenlik konusunda daha önde olduğu aşikardır. Windows kullanımı daha çok yaygındır. Bu nedenle virüslere karşı daha açık bir hedeftir. Fiyat performans açısından bir karşılaştırma yaparsak, bu kulvarda da Windows öne geçecektir. Geniş bir fiyat skalası ve daha uygun fiyatları ile Windows, hemen hemen her bütçeye uygun bilgisayar imkanı sunmaktadır. Çeşitli kalitelerde ürünleri ile daha fazla tercih edilmektedir. Mac ise geliri az olan bireyleri zorlayıcı fiyatlar ile karşımıza çıkmaktadır. Oyun bilgisayarları olarak bakıldığında Windows daha geniş bir platformda yer almaktadır. Windows’lar Mac’lere göre modifiyeye daha açıktır. Apple’ın Mac Pro’lar haricinde iyi bir ekran kartı desteği sunan modeli yoktur. 

Windows bilgisayarlar, orijinal marka servislerinin yanı sıra pek çok bilgisayarcı tarafından arıza tamiri yaptırılabilirler. Hatta bilgisayardan iyi anladığını düşünenler bizzat kendi bilgisayarlarının kasasını açarak tamir etmektedir. Maalesef Mac’de böyle bir durum söz konusu değildir. Apple güvenilir ve oldukça hızlı çalışan bir servis ağına sahiptir. Yaşanan teknik soruları hızlı bir şekilde teknik servis tarafından hallediliyor. Fakat servis ücretleri de doğru orantılı bir şekilde yüksektir.

Mac’ın müşteri memnuniyeti, Windows’un da bakım masrafının askeri düzeyde olması ön plandadır. Güncelleme seçenekleri iki marka arasında büyük farklar sergilemektedir. Windows işletim sistemini yenilemek için yüksek fiyatlar ödemeniz gerekecektir. Mac’de ise böyle bir sorun yaşanmamaktadır. Güncelleme geldiğinde tüm sürümler için ücretsiz olarak yapılmaktadır. Bunun yanında güncellemeden sonra sağlanan yeniliklerin oranı Windows’a göre daha fazladır. Her iki işletim sisteminin de avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Birbirlerinden oldukça farklı özelliklere sahipler. Seçenekler arasından kendi bütçe ve ihtiyacınıza uygun olanı tercih edebilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.