Yaz Aylarında İdrar Yolu Enfeksiyonunun Artış Sebebi

Yaz aylarında idrar yolu enfeksiyonunun artış sebepleri arasında özellikle havuz ve deniz yer alıyor. Fakat bunun yanı sıra sıcak aylarda yaşanan üşütmelerde idrar yolu enfeksiyonuna sebep olabiliyor. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülen idrar yolu enfeksiyonu bu daha çok kadınlarda yaşanıyor.

idrar yolu enfeksiyonu

idrar yolu enfeksiyonu

İdrar Yolu Enfeksiyonunun Belirtileri

Havuz ve denizde bulunan bakterilere karşı dayanıksız olan bedende yaşanan sıkıntının belirtileri arasında idrar yaparken yaşanan yanma ya da batma hissi görülebiliyor. Bunun yanı sıra sürekli idrar varmış hissi, idrar yaparken yaşanan yanma ağrılı da olabilir. Karın üstünde yaşanan ağrı ya da kramplar, idrarın koyu renkli ya da kokulu olması, karında şişlik hissi de beraberinde yaşanabilir.

Bu ve buna benzer rahatsızlıkları hissettiğiniz zaman doktora giderek gerekli tahlilleri zaman kaybetmeden yaptırmanız faydalı olacaktır.

idrar yolu hastalığı

idrar yolu hastalığı

Çocuklar ve kadınlar arasında yaygın olan idrar yolu enfeksiyonu erkeklerde daha az rastlanıyor. İki yaşına kadar erkek bebekler risk ağında iken iki yaş sonrasında kız bebeklerde görülme riski artıyor.

İdrar yolu enfeksiyonu hastalıkları kolay tedavi edilebilen bir hastalıktır. Fakat ihmal edilmesi son derece sakıncalı olup, ihmal sonrasında ciddi böbrek rahatsızlıklarına ya da rahim hastalıklarına sebep olabilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu durumunda bu belirtilere sahip iseniz bile tanı tahlil ile konularak alınabileceği için hekime başvurarak tedaviye başlamanız önerilir.

Göz atın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir