Yaz Mevsiminin Vazgeçilmez Meyvesi Karpuzun Yararları

Yazın pek çok evde olmazsa olmaz meyvelerden bir tanesi de kuşkusuz ki karpuz. Soğuk soğuk yanında peynir ya da aperatif yiyecekler ile tükettiğimiz karpuz aynı zamanda oldukça da yararlı bir meyve. Yazın sıcak günlerinde içimizi ferahlatan karpuz faydalarının neler olduğuna dair öz bilgileri siz değerli okuyucular için bu yazımızda paylaşmak istedik.

karpuz

karpuz

Karpuz Ve İnanılmaz Faydaları

Her şeyden evvel bu konuda söylenmesi gereken şey karpuzun insanın sindirim sistemini düzene sokmasıdır. Nerede ise % 90 kadarı sudan oluşan bu meyve insanı serinletiyor.  Genç yaşlı ve küçükler tarafından dahi oldukça sevilen karpuz sağlığımız için oldukça yararlı bir meyve.

meyve

meyve

Spordan sonra yaşanan kas ağrılarını giderir. LDL kolesterolü düşürür. Kilolu insanlardaki yüksek tansiyonu düşürür. Gözlerde oluşabilecek olası katarakt riskini azaltır. Bağırsakları ve kanı temizlerken aynı zamanda lif yönünden zengin olduğu için metabolizmayı da hızlandırır. Kemiklerin gelişmesine de yardımcı olan bu meyve böbreği çalıştırır ve idrar söktürür. A vitamini oldukça bol olan karpuz göz kuruluğuna engel olur.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.