Yüz Temizliği ve Bakımı

Yüzdedeki kurumuş ve bayatlamış makyajı, cildimizdeki gözeneklere dolan kirleri ve cilt problemlerine yol açabilecek doğal yağların günlük olarak temizlemek gereklidir.

Bu temizliğin ve bakımın nasıl yapılması gerektiğinin de iyi bilinmesi önemlidir. Yanlış temizlemek, hiç temizlememekten daha kötüdür. Çünkü insan cildi çok hassas bir yapıdadır ve yapılan hata ile cildin doğal nemlendirici ile koruyucu yağlarını da alıp götürürsünüz.

cilt

cilt

Normal şartlarda cildinizi günde iki defa temizlemeniz gerekmektedir. Har sabah ve her gün yatmadan önce yüzünüzün temizliğini ve bakımı yapmanız gerekmektedir.

Dört tür temizleyici vardır.

  • Bitkisel ve madeni yağlar
  • Kremler
  • Sabunlar
  • Suyla çıkarılan temizleyiciler

Yağlar ve kremler makyajı temizleyim atarlar ancak derideki gözeneklerdeki kirleri çıkaramazlar. Kremi kâğıt havlu ve benzerleri ile silmek yeterli değildir. Bir tazeleyici gerekmektedir. Su ve sabunun yerini tutacak hiçbir malzeme yoktur. Cilt çok hassas, açık renk de olsa, kremler ve yağlar sabun gibi temizlik yapamazlar. Her tip ciltler göre yumuşaklık değerleri olan sabunlar bulunmaktadır.

cilt bakımı

cilt bakımı

Daha yaşlı ciltler için ve kuru ciltler için sabundan sonra su ile temizlik yapmak daha uygun olmaktadır. Bazı kremler ve losyonlarda temizlik için kullanılabilir ancak su ile karıştırılarak yapılması gerekir. Çünkü yüz florasını ve nem dengesini bozabilirler.

Birçok kadın yüz temizliği için suyun zararlı olduğu düşüncesinden dolayı kullanmazlar. Bundan kaçınırlar. Bu doğru bir bilgi değildir. Doğru bir tarafı var, su ile sık sık temas eden çildin kuruması ve çatlaması söz konusu. Fakat makyaj temizliğinde su ile o kadar uzun süreli temas söz konusu değildir. Günde iki defa temizlik yapılmasının su bakımından hiçbir riski yoktur.

Göz atın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir