Green Card Nedir?

Green Card, ABD’de yaşamak ve çalışmak için verilen bir izindir. Green Card sahipleri ABD vatandaşı gibi çeşitli hakların sahibidirler ve genellikle vatandaşlık için adım atmayı planlayan kişiler tarafından talep edilir. Green Card sahipliği, ABD’de yaşamak ve çalışmak isteyen birçok insan için bir hedef ve bir amaçtır.

green card nedir

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Green Card başvurusu, ABD vatandaşlığına geçiş için yapılacak olan başvurudur. Green Card başvurusu için ilk olarak, bir Green Card kazanma yolu bulunması gerekmektedir. Bu yollar arasında çalışma izni, aile dayanışması, öğrenci vizesi gibi sebepler bulunmaktadır. Daha sonra, resmi bir kimlik belgesi (passaport gibi) ve ikametgah belgesi gerekmektedir.

Bunların fotokopisi veya taranmış halinin bir örneği ile birlikte bir Green Card başvuru formu doldurularak, ABD vatandaşlığına geçiş için gerekli olan diğer belgelerle birlikte ABD’nin Türkiye Büyükelçiliğine veya Consulate General’ına giderek başvuru yapabilirsiniz. Başvuru süreci tamamlandıktan sonra, Green Cardınızın hazır olma durumu hakkında size bilgi verilecektir.

Green Card Avantajları

Green card, ABD vatandaşı olmayan bir kişinin ABD’de ömür boyu kalma ve çalışma hakkına sahip olmasını sağlar. Green card sahipleri ABD’de ömür boyu oturma hakkına sahip olurlar ve ABD vatandaşı olma hakkına da sahiptirler.

Green card sahipleri ayrıca ABD vatandaşları gibi ABD’de çalışma hakkına sahip olurlar ve ABD’de herhangi bir işyerinde çalışabilirler. Green card sahipleri ayrıca ABD’de eğitim görmek ve sağlık hizmetlerinden yararlanmak gibi haklara da sahip olurlar.

Green Card Dezavantajları

Birçok insan için green card sahipliği önemli bir avantajdır, ancak bu durumun da birçok dezavantajı vardır. Örneğin, green card sahipleri ABD vatandaşları gibi vergi ödemek zorundadırlar. Ayrıca, green card sahipleri ABD’de çalışma hakkına sahip oldukları için bazı işlerde çalışma hakkına sahip olmayabilirler.

Örneğin, bazı kamu hizmetlerinde çalışma hakkı sadece ABD vatandaşlarına aittir. Green card sahipleri ayrıca ABD vatandaşları gibi askerlik hizmeti yapmak zorunda da olabilirler. Green card sahipliği, ayrıca bir kişinin ABD vatandaşı olma hakkına sahip olmasını sağlar, ancak bu süreç birçok insan için uzun ve zor bir süreç olabilir.

green card nedir nasıl başvuru yapılır

Green Kart Başvuru Şartları Nelerdir?

ABD vatandaşı olmayan bir kişinin ABD’de ömür boyu kalma ve çalışma hakkına sahip olabilmesi için green card başvurusu yapması gerekir. Green card başvurusu yapabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Bu şartlar şunlardır:

  1. Green card başvurusu yapacak kişinin ABD vatandaşı bir akrabası tarafından davet edilmiş olması gerekir.
  2. Başvuru yapacak kişinin ABD’de çalışma hakkına sahip olması gerekir.
  3. Başvuru yapacak kişinin ABD vatandaşı olmayan bir ülkeden gelmesi gerekir.
  4. Başvuru yapacak kişinin sağlıklı ve suçsuz bir kişi olması gerekir.
  5. Başvuru yapacak kişinin ABD vatandaşlığına geçiş için gerekli olan dil, sosyal ve ekonomik koşulları sağlaması gerekir.

Bu şartları yerine getirerek green card başvurusu yapabilirsiniz. Ancak, green card başvurusu kabul edilmesi için bu şartların yanı sıra birçok farklı faktörden de etkilenmektedir. Bu nedenle green card başvurusu yaparken mutlaka bir avukat ya da danışmana danışmak gerekir.

Green Card Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Green Card başvuru ücreti, ABD vatandaşlık ve göçmenlik hizmetleri (USCIS) tarafından belirlenir ve zaman zaman değişiklik gösterebilir. Önemli not: Eğer başvuru sırasında ek bir ücret ödemek zorunda kalırsanız, bu ücretlerin tamamını ödemek zorundasınız. USCIS’in resmi web sitesinden en güncel ücretleri kontrol edebilirsiniz.

Green Kart Aldıktan Sonra Amerika’da Yaşamak Zorunlu Mu?

Green Card sahipleri ABD’de ikamet etmeyi tercih edebilir ancak zorunlu değildir. Green Card sahipleri, ABD vatandaşlığına sahip olmadıkları için ABD dışında yaşayabilirler. Ancak, ABD vatandaşlığına geçiş yapmak isteyenlerin belli bir süre ABD’de ikamet etmeleri gerekir. Eğer Green Card sahibi birisi ABD dışında çok uzun süre kalırsa, Green Card’ını kaybedebilir ve tekrar ABD’ye giriş yapmak için başvuru yapmak zorunda kalabilir.

Green Card Türkiye’de Kaç Kişiye Çıkmaktadır?

Green Card çekilişlerine katılan kişi sayısı ve bu çekilişler sonucunda Green Card kazanan kişi sayısı her yıl değişebilir. Ayrıca, Green Card çekilişine katılma şartları da farklılık gösterebilir. Bu nedenle, Green Card çekilişlerine katılan ve kazanan kişi sayısı hakkında en doğru bilgiyi ABD vatandaşlık ve göçmenlik hizmetleri (USCIS) tarafından yayınlanan verilerden edinebilirsiniz.

Green Card Devredilebilir Mi?

Hayır, Green Card devredilemez. Green Card, bir göçmenin ABD’de ikamet etme ve çalışma izni verilen bir belgedir. Green Card sahibi bir kişi, Green Card’ını başka bir kişiye devretemez veya sadece bir bölümünü devredemez. Eğer bir kişi Green Card sahibi olmak istiyorsa, kendi başına başvuru yapması gerekir.

Green Card Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Green Card sahibi olmak için başvuruda bulunan kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar şunlardır:

  1. Başvuru sırasında doğru ve eksiksiz bilgileri vermeleri gerekir.
  2. Başvuru sırasında istenen belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde sunmaları gerekir.
  3. Başvuru sırasında ödemesi gereken ücretleri zamanında ve eksiksiz olarak ödemeleri gerekir.
  4. Başvuru sırasında yapılacak mülakat için zamanında hazır bulunmaları gerekir.
  5. Green Card sahibi olmaları durumunda ABD vatandaşlığına geçiş yapmak istediklerinde gerekli koşulları yerine getirmeleri gerekir.

Bu hususları dikkate alarak başvuru yaparak Green Card sahibi olma şansınızı artırabilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir