Su Kaçağından Nasıl Kurtulabiliriz?

Apartmanların ortak sorunu olan su kaçağından günümüzde kurtulmak artık çok kolay. İşin uzmanı olan firmalar çok kısa zamanda su kaçağı yerini bulabiliyorlar. Su kaçağını bulmada kullandıkları cihazlarda temel prensip suyun dinlenmesi. Normalde duyulmayan su damlalarının yeri hassas olan bu cihazlarla kolaylıkla bulunuyor. Marka ve kulaklıkla piyasa da birçok çeşitleri kullanılmakta.

Firmaya göre farklılık gösterebiliyor. İşlev olarak aynılar. Amaç suyun varlığını dinleyerek bulma. Kulaklık oldukça hassas özellik gösterdiğinden su damlaların çıktığı yerde çıkardığı sesi duyabiliyor. Bu sayede kırmaya gerek kalmadan kaçağın yeri bulunabiliyor. Bazı cihazlarda ek olarak bulunan termal kameralarda suyun biriktiği yeri sıcaklık göstergeleri ile belirleyerek net bir şekilde kaçak ile ilgili bilgiyi netleştiriyor.

Su Kaçağı

Su Kaçağı

 

Kırmızı renkle gözlemlenen birikinti su kaçağı varlığını ispat ediyor. Bundan sonra size kalan firmanın yetkili ve uzman elemanlarının tavsiyelerine kulak vermek. Onlar size en uygun yolu önereceklerdir.

Su Kaçağının Varlığını Nasıl Anlarız?

Eğer alt katımızda ki komşuda çıkan bir su kaçağımız varsa komşumuz size en kısa zamanda bilgilendirme yapacaktır. Su kaçağının alt katlarda yansıması hiç hoş değildir. Su kaçaklarında tek güzel nokta kaçağın temiz sudan kaynaklanmasıdır. Diğer türlü çekilir gibi değildir. Apartmanlarda bulunan iki tip su borusu vardır. Temiz su ve pis su gider boruları. Temiz su şebeke vasıtası ile evlerimize dağıtılırken pis su bizden kanalizasyona aktarılır. Temiz su giderlerinin varlığı damlamadan veya su birikintisi oluşturmasından anlaşılır.

Şebeke suyu belirli bir basınç altında evlere yollandığından su kaçağında sürekli akma yaratır ve damlamalar oluşturur. Ancak kirli su atıklarında sadece kullanıldığı zaman akmanın olduğunu görürüz. Bunun iyi yanı damlama oluşturmamasıdır. Tabii ki söz konusu olan çatlak tahmin edilenden fazla ise bu farklı olabilir. Aslında yapılması gereken bu tarz bir şikâyet olduğunda en kısa zamanda önlemini almak için ilgili firmaya başvurmaktır. Gelecek olan firma önce temiz su giderini kontrol ederek kaçağın buradan olup olmadığına bakar. Gerekli durumda kirli su giderine bakar. Ona göre size tamirat konusun da bilgilendirme yapar.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir