Atletizmin Dalları Nelerdir?

atletizm dalları nelerdir

Atletizm, insanların fiziksel yeteneklerini sergilemelerini sağlayan bir spor dalıdır. Atletizm, birçok farklı etkinliği içermektedir. Atletizm, izlenen ilk spor dallarından biridir ve yarışmaları genellikle stadyumlar veya açık hava alanlarında gerçekleştirilir. Atletizm, genellikle amatör veya profesyonel olarak yapılır ve birçok farklı yaş kategorisinde gerçekleştirilir. Atletizmde ölçüt genellikle hız, güç, dayanıklılık, esneklik ve koordinasyon gibi fiziksel özelliklerdir. Atletizm, birçok farklı daldan oluşan bir spor branşıdır. Genel olarak, atletizmin dalları şunları içerir:

  1. Koşu: 100 metreden maratona kadar birçok farklı uzunlukta koşularda yarışılır. Koşu dalları arasında sprint, orta mesafe ve uzun mesafe koşuları bulunur.
  2. Atıcılık: Bu dalda, atıcılar farklı ağırlıkta top mermilerini, diski, ciriti veya sopaları mümkün olan en uzak mesafede atmaya çalışırlar.
  3. Yüksek Atlama: Yarışmacılar, yüksekliği arttırarak bir direğin üzerinden atlama denemelerinde bulunurlar.
  4. Uzun Atlama: Yarışmacılar, belli bir hizada ve sıçrama tekniği kullanarak uzun mesafede sıçrar.
  5. Triatlon: Bu dalda, yarışmacılar koşma, bisiklet sürme ve yüzme gibi üç farklı etkinliği tek seferde gerçekleştirirler.
  6. Heptatlon: Bu dalda yarışmacılar, yedi farklı etkinlikte yarışırlar: 100 metrelik koşu, atlama, koşuda atlama, 200 metrelik koşu, koşuda atlama, 800 metrelik koşu ve koşuda atlama
  7. Decathlon: Bu dalda yarışmacılar, on farklı etkinlikte yarışırlar: 100 metrelik koşu, atlama, koşuda atlama, 400 metrelik koşu, 110 metrelik engelli koşu, koşuda atlama, disko atma, çekiç atma, yüksek atlama ve 1500 metrelik koşu

Bu sporlar, genel olarak atletizmin temel dallarını oluşturur.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir