Dekoratif Mumlar Nasıl Yapılır?

Dekoratif mumlar rengi ve görüntüsü ile her zaman ilgi çeken ve dekorasyonda en fazla tercih edilen ürünler arasında yerini almıştır. Dekorasyon yaparken evin stiline uygun dekoratif mumlardan yana tercih yapılır. Şık görünümü ile mekanlara anlam katan dekoratif mumlar farklı boyut ve renklere de sahiptir. Dilerseniz dekoratif mum malzemelerini satın alarak evde kendiniz de yapabilirsiniz.

Farklı Boyutlarda Dekoratif Mumlar

Çok büyük boyutlu dekoratif mumlar yer dekorasyonu için tercih edilir. Daha küçük boyutlardaki dekoratif mumlar ise masa duvar ünitesi ve dekoratif duvar raflarını dekore etmek için kullanılır. Ayrıca dekoratif mumlar farklı aromalardaki kokuları ile de tercih sebebidir. Yakıldığında mekana güzel kokular yayan dekoratif mumlar sayesinde aynı zamanda dingin ve huzurlu bir ortam yaratmak da mümkündür.

Dekoratif Mum Malzemeleri

Evde kendi dekoratif mumunuzu yapmadan önce bazı malzemelere ihtiyacınız olacaktır. Kırtasiye ya da tuhafiyelerden kolaylıkla temin edebileceğiniz malzemeleri ise şunlardır:

​​​​​​1 kilogram ham parafin

Mum kalıbı

Mum boyası veya bunun yerine parafin boyası da kullanılabilir.

Mum fitili veya pamuklu ip

Son olarak esans yağı

Tüm bu malzemelerini temin ettikten sonra artık dekoratif mum yapımına başlayabilirsiniz.

Evde Dekoratif Mum Yapımı

Mum yapımı için satın alınan parafini benmari usulü eritin ve daha sonra içerisinde parafin boyası ve esans yağını ekleyin. Sonrasında ise eritilen malzemeleri içerisine mum fitili koymuş olduğunuz mum kalıbına dökün. Mum kalıbında yeteri kadar donduktan sonra artık dekoratif mumunuz kullanıma hazırdır.

Kalıptan dikkatli bir şekilde çıkarmış olduğunuz dekoratif mumu dilediğiniz yerde dekore edebilirsiniz. Öte yandan unutmamak gerekir ki evde mum yaparken çok dikkatli olunmalıdır. Çünkü dekoratif mum yapımı için kullanılan parafin yanıcı bir maddedir. Bu nedenle parafinin eritilme işlemi sırasında son derece dikkatli olmak gereklidir. Ayrıca dekoratif mum yaparken mutlaka eldiven kullanmalısınız. Aksi halde eliniz yanabilir ve bununla birlikte kullanılan malzemeler cildinize zarar verebilir.

Tüm bunlara dikkat ederek çalışmanız halinde dekoratif mumunuzu dilediğiniz renkte ve boyutta yapabilirsiniz. Yapmış olduğunuz mumu ister kendiniz kullanın isterseniz sevdiklerinize hediye edin.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir