Berlin’de Gezilecek Yerler

Berlin Dünya tarihinin yazıldığı, son derece önemli bir şehirdir. Almanya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Sanatıyla, paylaşım ekonomisiyle ve gastronomisiyle dünyaya yön vermektedir. Dünya’nın her bir yanından sırf bu görkemli şehir ile tanışabilmek için binlerce insan yola çıkmaktadır. Berlin’de turizm ve tarihi değer açısından mutlaka gezilip görülmesi gereken önemli yerleri sizler için derledik.

Brandenburger Tor

Şehrin en önemli sembollerinden birisi olan, Brandenburger Tor, bir diğer ismiyle Brandenburg Kapısı Berlin’e en fazla ziyaretçi çeken yapılar arasındadır. Prusya Kralı III. Friedrich Wilhelm’ in isteği üzerine 1788- 1791 yılları arasında yapılmıştır. Almanya’da Neo Klasik mimariyle inşa edilmiş ilk yapılardandır. Gösterişli mimari yapısı sebebiyle, Berlin’e giden turistlerin ilk olarak tercih ettiği mekanlardan biridir.  

Berliner Dom

Berliner Dom Yüksek Rönesans tarzında bir kilisedir. 18.yy başlarında inşa edilmiştir. 1943 yılında yaşanan tatsız çarpışmalar sonucunda yangın esnasında kullanılmaz hale getirilen tarihi yapı, 2006 yılında tekrar sevenleriyle buluşmaya başlamıştır. Hohenzollern Hanedanı üyelerine ait mezarlar bulundurmaktadır. Çeşitli konserlerin olduğu etkinliklere katılabilir ve eşsiz manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Müzeler Adası

Sanata ve tarihe ilgi duyanlar için Berlin’de önerilecek en güzel yer, Müzeler Adasıdır. Ada üzerinde bulunan çeşitli müzeleri dilediğiniz gibi gezebilir ve tarihi açıdan kültürlenebilirsiniz. Altes Museum, Alte Notionalgalerie, Bode Museum, Pergamonmuseum gibi önemli eserlere ev sahipliği yapan Müzeler Adası, her mevsim turistlere kapısını açmaktadır.

Tiergarten

Berlin’in en büyük parkıdır. 16.yy da kraliyet ailesinin avlanmak için gittiği yer olarak bilinmektedir. 210 hektarlık bir alanda yer almaktadır. Yemyeşil doğası ile insana huzur veren park, hem Berlin halkının hem de yabancı turistlerin severek ruhunu dinlendirdiği bir alan haline gelmiştir.

Reichstag  

Brandenburg Kapısının çok yakınında bulunan Reichstag, Alman Parlemento Binası anlamına gelmektedir. Çıkılan Berlin turunda mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Bulunan cam kubbesi sayesinde, görenlerin akıllarında yer etmeyi başarmıştır. Düzenlenen bir yarışma sonucunda belirlenmiş ve yapılmaya başlanmış bir sanat eseridir.

Holocaust Anıtı

Nazilerin gerçekleştirmiş olduğu soykırım sırasında hayatını kaybeden Yahudilere adanan bir anıttır. II. Dünya Savaşı sırasında yaşamını kaybeden 6 milyon Yahudiye adanan anıt, 19 bin metrekarelik alanı kapsamaktadır. Bu alan içerisinde her biri 2,40 metre uzunluğa ve 0,96 metre genişliğe sahip 2711 adet beton blok bulunmaktadır. Blokların üzerinde Yahudi törenlerinden ve efsanelerinden oluşmuş metinler bulunmaktadır. Holocaust Anıtı, her yıl milyonlarca ziyaretçiye hizmet vermektedir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir