Çocuklarınızın Arasındaki Kıskançlığı Nasıl Yöneteceksiniz?

Birden fazla çocuğun olduğu ailelerde çocuklar arasında yaşanan kıskançlık sık rastlanılan bir durumdur. Özellikle yaş aralığı birbirine yakın olan çocuklarda bu kriz anları sık sık tırmanır ve annenin de sabır sınırlarını aşabilir.

kardeş

kardeş

Kriz Anlarında Nasıl Davranmalısınız?

Çocuklarınız arasında bir türlü engelleyemediğiniz daha doğrusu yönetemediğiniz kıskançlık krizleri mi yaşanıyor? Öncelikli olarak bu durumda başrol babadan çok annededir. Özellikle de çalışmayan ve sürekli çocuklarla ilgilenen bir anne modeli varsa, neredeyse babaya hiç pay düşmeyebiliyor. Her şeyden önce anne olarak iki ya da üç artık kaç çocuğunuz varsa her birine eşit davrandığınızdan emin olmalısınız. Çocukların kendi içinde ayrımcılık hissine kapılmamaları son derece önemlidir.

kardeş kıskançlığı

kardeş kıskançlığı

Diğer taraftan her şeyi denemenize rağmen hala çocuklarınız arasında tartışmalar çıkıyor ve sesler yükseliyorsa, örneğin küçük olan böyle anlarda sürekli ağlıyorsa sizin bu anlarda kesinlikle yapmamanız gereken şey sırf o sussun diye diğer çocuğunuza kızmak ve elindeki oyuncağı ona vermesini söylemek. Bu yaklaşım küçük olanında “bak benim dediğim oldu” algısını yaratırken, diğerinde “annem onun yüzünden hep bana kızıyor” gibi düşüncelere sebep olabilir. Bu nedenle bu anlarda objektif olmanız çok önemlidir.

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir