Çuha Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Çiçekseverlerin olmazsa olmazları arasında yerini alan Çuha çiçeği, bakımının kolay olması sebebi ile insanların gönlünü kazanan bir bitki çeşididir. Görsel açıdan hafızalarda yer ediyor olması da cezbedici bir diğer özelliğidir. İnsan vücuduna olan faydaları kaçınılmazdır. Günün stresinden uzaklaşmak için Çuha çiçeği adeta bir rehber görevi görmektedir. Oldukça rağbet gören bu çiçeğin yetiştiriciliği de sanıldığının aksine oldukça pratiktir. Sağlıklı bir Çuha çiçeği yetiştirebilmek için öncelikle verimli ve nemli bir toprak tercih edilmelidir.

çuha çiçeği nasıl yetiştirilir

Toprağının hafif nemli kalması gerektiği için toprak kurumaya başladıkça sulama yapılmasında fayda var. Yaz aylarında daha fazla suya ihtiyaç duyarlar. Her zaman aynı miktarda ve aynı günlerde sulamaya dikkat edilmelidir. Bunların yanı sıra doğru ışıktan yararlanmak Çuha çiçekleri için son derece önemlidir. Çuha çiçekleri maalesef ki doğrudan ışıkları pek sevmezler böylelikle de olumlu yönde bir gelişim sağlayamazlar. Mümkün oldukça dolaylı yoldan ışık kaynağından faydalanmak en iyisidir. Yarı gölge yerler gelişimleri için en idealidir.

Çuha çiçeği çok sıcak veya çok soğuk ortamlara maruz bırakılmamalıdır. İç mekanda konumlanıyorsa eğer yerini çok sık değiştirmek çuha bitkisini olumsuz etkileyecektir. Hatta bu nedenle yapraklarını dökebilirler. Çoğaltılma işlemi ise, bitkiye zarar vermeden özenli bir şekilde yapılmalıdır. Bitkinin köklerinden ayırma yöntemi ile çoğaltma yapılması en doğrusu olacaktır. Kökleri yeni saksılarına ekerek çoğaltma işlemi tamamlamış olunur. Böylelikle birçok Çuha çiçeğine ev sahipliği yapabilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir