Gecelik Faiz Nedir?

Son yıllarda özellikle merkez bankası tarafından sıklıkla kullanılmaya başlayan faiz çeşitlerinden birisi olan Gecelik Faiz, bankaların hesaplarını kapatabilmek için gecelik olarak borç almak ya da elde kalan parayı gecelik olarak borç vermek isteyen bankalara uygulanan faize denir. Gecelik faiz bir diğer adıyla Repo olarak bilinmektedir. Para politikası kurulu tarafınca alınmış olan karara göre belirlenen borç alma ve borç verme faiz oranı arasındaki fark faiz koridorunu oluşturmaktadır.

gecelik faiz nedir

Bu faiz koridoru ile ikincil piyasada oluşan kısa vadeli faiz oranları, döviz kurları, kredilerin büyüme hızı müdahaleye açık hale getirilmiş özellikle de son yıllarda merkez bankası tarafından sık kullanılmaya başlanılmıştır. Özellikle banka işlemlerinde büyük önem arz eden gecelik faiz uygulaması, günümüzde piyasada para sıkışıklığının geçici olması durumlarında, bankanın maliyeti geçici süre için artırılması maksadı ile kullanılmaktadır. Gecelik faiz sayesinde, nakit akışınızı, gecelik vadeden başlayarak dilediğiniz gibi düzenlemeniz mümkündür.

Özetle, kısa vadeli bir menkul kıymetin belirli bir dönemin sonunda ilk satıcısı tarafından geri alınmasını öngören bir satış işlemine gecelik faiz denir. Kısa vadeli bir borçlanma şekli olarak, son derece güvenilir bir yatırım uygulamasıdır. Repoları yani gecelik faizi, diğer para piyasası uygulamalarından ayıran en belirgin özellik ise, bir menkul kıymetin gerçek vadesinin satıcı ile alıcının ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla kısaltılmaya çalışmasıdır. Bu doğrultuda, gecelik faiz oranları, piyasanın değişen durumuna yönelik belirlenmektedir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir