Dudaklar Neden Çatlar, Dudak Çatlamasına Neler İyi Gelir?

Dudak çatlamalarının en genel sebepleri; nemi düşük ve soğuk havalar, kapalı alanlarda sıcak ve kuru havanın tesirinde kalma, güneşten oluşan yanıklar, bazı ilaç türleri, rüzgarda kalmak, dudağın emilmesi ve ağızdan soluk alınmasıdır. Üşütme, su kaybı ve eksik beslenme de dudak çatlamalarına yol açabilir.

dudaklar neden çatlar ne iyi gelir

Hal böyleyken dudak çatlamalarına neler iyi gelmektedir?

Dudak güvenliği sağlamak: Keskin veya, kuru havaya, rüzgar ve güneş etkisinde kalmak dudak kurutup çatlamasına yol açabilir.  Bu nedenden dolayı evden ayrılmadan ilk önce dudaklarınızı dudak kremi ya da vazelinle yumuşatabilirsiniz.

Bol miktarda su tüketin: Yeterince oranda sıvı tüketiminde bulunmayan kişilerde, sıvı kayıbına ilişkin olarak dudaklarda kuruma ve çatlama daha fazla görülmektedir. Bu nedenden dolayı gün içinde bol sıvı tüketimi çatlamaların önlenmesine yardımcı olur.

Soğuk kompres yapmak: Şayet çatlamalardan dolayı kanama meydana gelirse soğuk kompres yaparak kanamanın çabucak kesilmesi sağlanabilir.

Toz şeker

Toz şeker, dudağınızdaki ölü yapıdan arınmanızı sağlayacak ve böylece ölü hücre oluşumunun da çözümü olacaktır. Çatlak ve kuruluktan dudağınızı uzaklaştıran şeker nemli ve yumuşak dudaklara ulaşmanızı da sağlamış olacaktır. Bunun için yaklaşık bir tatlı kaşığı toz şeker ile bir tatlı kaşığı balı birleştirerek dudağınıza uygulayın ve altı dakika bekletin. Sonrasında ılık su yardımıyla dudağınızı yıkayın.

Bal

Bakteri oluşumunu engelleme niteliğine sahip balı tek başına da kullanabilmeniz mümkün. Dudaktaki dokuları sağlamlaştıracak olan balın bu etkilerinden faydalanmak için yapmanız gereken tek şey oldukça kolay: Dudağınıza parmak desteğiyle onu tamamıyla saracak kadar bal uygulayın ve dudağınızı ıslatmadan 15 dakika boyunca böyle bekletin. Bu tekniği gün içinde 2-3 defa tekrarlayabilirsiniz.

Aloe vera

Aloe vera bitkisinin yapısında bulunan şifalı jel dudak çatlamalarına da birebir. Açtığınız yaprağın yapısında bulunan jeli dudağınıza uygulayın ve gece boyunca böyle yatın. Birkaç günün ardından çatlakların ortadan kalktığını görebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı

Harikalar oluşturan Hindistan cevizi yağından da fayda temin edebilirsiniz. Katı yapıdaki Hindistan cevizi yağını çatlayan dudağınıza uygulamanız yeterlidir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir