Erasmus Nasıl Yapılır?

Erasmus programı, Avrupa Birliği tarafından düzenlenen bir öğrenci değişim programıdır. Bu program sayesinde, Avrupa Birliği ülkelerinde eğitim gören öğrenciler, bir Avrupa Birliği ülkesinde bulunan bir üniversitede eğitim almaya hak kazanırlar. Erasmus programına katılmak için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

erasmus nasıl yapılır
  1. Erasmus programına katılmak istediğiniz üniversitenin Erasmus koordinatörü ile iletişime geçin. Bu kişi, Erasmus programına katılım hakkında daha fazla bilgi verebilir ve size yardımcı olabilir.
  2. Erasmus programına katılmak istediğiniz üniversitenin Erasmus koordinatöründen, programa katılmak için gereken belgelerin listesini alın. Bu belgeler arasında, öğrenim durumunuzu gösteren belgeler (transkriptler, diplomalar vb.), dil bilgisi belgeleri (TOEFL, IELTS vb.), pasaport fotokopisi gibi belgeler bulunabilir.
  3. Erasmus programına katılmak istediğiniz üniversitenin Erasmus koordinatörüne, gerekli belgeleri teslim edin. Bu belgeler incelendikten sonra, Erasmus koordinatörü sizi programa kabul edip etmeyeceklerine karar verecektir.
  4. Erasmus programına kabul edildiyseniz, Erasmus koordinatörünüz size, yurtdışındaki öğreniminiz için gereken evrakları ve talimatları verecektir. Bu evraklar arasında, öğrenim ve konaklama koşullarını gösteren bir sözleşme, yurtdışı seyahat sigortası gibi belgeler bulunabilir.
  5. Erasmus programına katılmak istediğiniz ülkede bir üniversite seçin ve üniversiteyle iletişime geçin. Bu üniversite size, öğreniminiz için gereken evrakları ve talimatları verecektir.
  6. Erasmus programına katılmak istediğiniz ülkede bir konaklama yeri ayarlayın. Bu konaklama yerleri arasında, öğrenci yurdu da olabilir. Kendinize en uygun konumu bulmaya gayret edin.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir