Kırklareli’de Gezilecek Yerler

Kırklareli, eskiden bu yana hem batı kültürüne hem Doğu kültürüne ev sahipliği yapmış donanımlı bir şehir merkezidir. Bu nedenle gezip görülmesi gereken yerleri oldukça fazladır. İnsanın içini açan, sıcacık bir iç Anadolu şehridir. Yazları serin kışları soğuk geçen bir iklime sahiptir. Bu nedenle Kırklareli özellikle yaz ayları içerisinde birçok turiste öncülük yapar.

Dupnisa Mağarası

Dupnisa Mağarası Kırklareli iline bağlı Demirköy ilçesinin Sarpdere Köyü içerisinde bir konuma sahiptir. Trakya bölgesinde tek mağara dupnisa mağarasıdır. Bu nedenle turistler tarafından inanılmaz rağbet görmektedir. Dupnisa mağarası Kuru, Sulu ve Kız mağaralarının bir araya gelmesiyle oluşmuştur.

Aya Nikola Manastırı

Tarihi bir mekan olan Aya Nikola Manastırı, İmparator Jüstinyen dönemine aittir. Dünya’ da en eski taş oyma manastırlarından birisidir. İçerisinde, keşişlere ait özel dinlenme alanları bulunmaktadır. Zemin katı kilise olarak tasarlanmıştır. Kıyıköy’e 700 metre uzaklıkta yer alan Aya Nikola Manastırı Kırklareli’nin en çok gezilip görülen beldelerindendir.

Beğendik Köyü

Beğendik Köyü, Kırklareli’nin Demirköy ilçesinde bulunur. Bulgaristan İle Türkiye sınırı arasındadır. İnsanı mest eden güzellikte, berrak bir denizi bulunmaktadır. Ailelerin keyifli vakit geçirmek istediği zamanlarda, ilk olarak tercih ettiği sakin ve nezih bir mekandır. Beğendik Köyünün çok fazla tercih ediliyor olma sebeplerinden birisi de, isminin koyuluş amacıdır. Mustafa Kemal Atatürk, bu köyü ziyaret etmiştir. Halktan bir vatandaşın “nasıl buldunuz köyümüzü beğendiniz mi?” Sorusuna Atatürk, “Beğendik” olarak cevap vermiştir, bunun üzerine köyün adı Beğendik Köyü olarak belirlenmiştir.

Kırklareli Müzesi

14 Ocak 1994 tarihinden bu yana Kırklareli müzesi ziyarete açılmıştır. Kültürel olarak büyük önem taşıyan müze, turistlere tarihi bir doyum yaşatmaktadır. Bodrum İle birlikte üç katlı bir binadır. Hammaddesi betonarme olan yapının; giriş kısmında sergi salonu, üst katında da arkeoloji ve etnografya seksiyonları yer almaktadır. Kırklareli’ye gelindiğinde mutlaka görülmesi gereken nadide yerlerden birisidir.

Bulanık Dere Longosu

Kırklareli’nin en gözde turistlik yerlerinden olan Bulanık Dere, İğneliada’da bulunmaktadır. Mavi yeşile bulanarak devasa bir görsel şölen sunmaktadır. Bölgenin en büyük deresidir. Dünyanın her yerinden misafirlere ev sahipliği yapan Bulanık Dere Longosu gezi severler tarafından oldukça beğeni toplamaktadır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir