Nasıl Bir Oyuncu Bilgisayarı Almalıyım? 

Oyuncu bilgisayarının kriterlerini birey kendisi belirler. Ayıracağı bütçesi, oynamak istediği oyunların çeşitliliği, yüksek kalite hedefi, bilgisayarın dış tasarımı pek çok ögeye bakarak karar verilip, belirlenir. Oyun bilgisayarları normal bilgisayarlara nazaran elbette ki daha maliyetlidir. Çünkü daha fonksiyonlu olması gerekir. Oyun tutkunları da piyasaya göre kendilerine göre en ideal oyun bilgisayarını bulmaya hedefler ve buna yönelik araştırmalar yapar. Peki, bir oyun bilgisayarında olması gereken özellikler nelerdir? Detaylı bir şekilde inceleyelim. 

  • İlk öncelikle alacağınız bilgisayarın işlemcisine bakmalısınız. Bilgisayarınız için en temel unsur, işlemcidir. Bilgisayarın performansını doğrudan etkiler bu nedenle güçlü bir işlemci tercih etmelisiniz. İşlemcisi kabul görmüş f/p olduğunu kanıtlamış bir model alabilirsiniz. Intel’in 9900K ve 9900KS serisi öncelikle değerlendirilmeye alınabilir.
  • Alacağınız bilgisayar için bakmanız gereken bir diğer önemli hususta, RAM’dır. Bilgisayarın hızı için oldukça önemlidir. Yeni teknoloji ile geliştirilmiş, RAM’ın yeterli kapasitede olması gerekmektedir. İyi bir performans için minimum 8 GB, maksimum 16 GB RAM gereksinimi bulunur. İlerleyen zamanlarda oyunların sistem ihtiyaçları artacağı için yüksek RAM tercih etmek işinizi kolaylaştıracaktır.
  • Ekran kartı, bilgisayar seçiminiz için önem arz etmektedir. Eğer oyunlarınızı minimum grafik ayarları ile oynamak istemiyorsanız, mümkün oldukça güçlü bir ekran kartı tercih etmelisiniz. 1080p sizin için yeterli değilse daha yüksek kare hızında oynamak istiyorsanız eğer, 1440p’de oynamak için RTX 2060 veya RX 5700 gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz. 
  • Bilgisayar için olmazsa olmaz donanımlardan biriside depolama alanıdır. Çünkü günümüzde tercih edilen oyunlar yüksek kapasitelidir. Oyun bilgisayarlarında 500 GB üzeri bir SSD tercih etmelisiniz. 
  • Bilgisayar kasası, diğer tüm donanımların rahatlıkla yerleşebilmesi için geniş olmalıdır. Anakarta takılacak bir ya da daha fazla ekran kartı, ses kartı, Ethernet kartı ve genişleme kartı gibi bileşenler için kasa içerisinde yeterli alan bulunmalıdır. Ayrıca verimli soğuma için, bileşenler takıldığında kasa içerisinde yeterli hava akımı sağlanıyor olması gerekir.
  • Mouse, klavye ve kulaklık seçiminiz de son derece önemlidir. Mouse ve klavyenin mümkün oldukça yumuşak tuşlu olanlarını tercih etmelisiniz. Kulaklık da ses vericiliği ve alıcılığı bakımından kaliteli olmalıdır. 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir