KKTC’de Gezilecek Yerler 

Kıbrıs, Dünya’nın dört bir yanından her dönem yüzbinlerce turiste ev sahipliği yapan bir ada ülkesidir. Akdeniz’e kıyısı olan eşsiz plajları, tarihi güzellikleri ve eğlenceli ortamlarıyla tam bir tatil beldesidir. Birçok medeniyetin bir araya gelerek yaşamını sürdürdüğü Kıbrıs’ta, başta İngilizce ve Türkçe olarak çeşitli diller kullanılmaktadır. Özellikle yaz aylarının vazgeçilmezi olan Kıbrıs’ta gezilecek en güzel rotaları sizin için belirledik, detaylıca inceleyelim. 

Girne Kalesi

İlk kalıntıları Roma Dönemi’ne ait bu yapı, Kıbrıs’ın en gözde yeridir. Osmanlıların ve Venediklilerin yardımıyla olağanüstü bir mimariye bürünmüştür. Kalenin içerisinde eski dönemlere ait zindanlar bulunmaktadır. Dış yapısı ise lüks bir yat limanına kapı olmaktadır. Kalenin en önemli özelliği, içerisinde Batık Gemi Müzesi bulundurmasıdır. Kıbrıs’ta gezerken mutlaka uğramanız gereken bir yerdir. 

Gavur Taşı

Rivayetlere göre Yunan Mitolojisinde yer alan Afrodit buraya çok yakın bir yerde dünyaya gelmiştir. Bu nedenle Gavur Taşının yanı sıra Afrodit Kayalıkları olarak da bilinmektedir. Muazzam görselliği sebebiyle her sene binlerce turistin akınına uğramaktadır.  

Olimpos Tepesi

Kıbrıs’ın en yüksek noktasıdır. Manzarası ile hafızalarda yer eden, oldukça sakin bir yerdir. Kafa dinlemek ve ruhunuzu rahatlatmak için gidebileceğiniz en ideal mekanlardan bir tanesidir. Meyve bahçeleri ve vadileri ile eşsiz bir görselliğe sahip. Ayrıca kış mevsiminde kayak yapılmaktadır. 

Love Bridge

Aşk köprüsü manasına gelen, doğal oluşumlu bir köprüdür. Köprü insan eli değmeden tamamen doğal bir şekilde oluşmuştur. Berrak denizi ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Fotoğraf çekimleri için çok sık tercih edilen bir rotadır. Rivayetlere göre bu köprü altında sevdiğinle birlikte tuttuğun dilek kabul olur. Kıbrıs’a gelip de bu harika yere uğramadan dönmeyiniz.

Nissi Plajı

Ayia Napa’da yer alan bu plaj, Kıbrıs’ın en gözde plajıdır. Yanında bulunan Nissi Adası’ndan ismini almıştır. Plajı en cazip kılan detay, denizi çok berrak ve temizdir. Eğlencenin dibine vurabileceğiniz bir tatil rotasıdır. Plajda DJ’ler ve canlı müzik gösterileri yapılmaktadır. Seyahatinizi eğlenceli hale getirmek için buraya uğramadan geçmeyin.

Cape Greco Milli Parkı

Kendisini sürekli olarak yenileyen bir milli parktır. İçerisinde çeşitli hayvanlara ev sahipliği yapan park, orman ve çiçeklerle kaplıdır. Doğa severlerin bayılacağı, adeta cenneti anımsatan bir yerleşkedir. Dilediğiniz gibi denize karşı yürüyüş, piknik veya bisiklet turu yapabilirsiniz. Fotoğraf tutkunlarının oldukça seveceğini düşündüğümüz bu park, Kıbrıs’ta gidilmesi gereken yerlerdendir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir