Oligarşi İle Yönetilen Ülkeler

Oligarşi genellikle bir ülkede siyasi ve ekonomik gücün tekelleştirilmiş olduğu bir durum olarak tanımlanır. Oligarşi ile yönetilen ülkeler arasında birçok ülke yer almaktadır. Ancak, özellikle Rusya, Ukrayna ve Kazakistan gibi ülkeler oligarşik yapıları ile bilinmektedir. Bu ülkelerde, özellikle enerji, madencilik, inşaat, finans gibi alanlarda büyük servetler elde etmiş kişi ve gruplar siyasi ve ekonomik gücü kontrol etmektedirler.

oligarşi ile yönetilen ülkeler

Bu kişi ve gruplar, genellikle devlet ihalelerinden yararlanarak, devlet destekli projelerde yer alarak veya devletin özel sektörle işbirliği yaparak ekonomik gücünü arttırmaktadırlar. Venezuela gibi ülkelerde ise, hükümetin elinde bulunan enerji kaynaklarının kontrolünden yararlanarak siyasi ve ekonomik gücü ele geçirmiş kişi ve gruplar bulunmaktadır.

Kırgızistan, Myanmar gibi ülkelerde ise, ekonomik ve siyasi gücü elinde tutan kişi ve gruplar genellikle aile veya etnik kökenleri nedeniyle gücünü ele geçirmişlerdir. Ayrıca birçok ülkede, siyasi ve ekonomik gücün bazı kişi veya gruplar tarafından elinde tutulması nedeniyle, yurtiçinde ve yurtdışında kontrolünü elde etmiş holdingler, medya, finans vb. alanlarda faaliyet gösteren özel şirketlerde de oligarşik yapılar oluşabilir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir