Aile Terapileri İle Çözüm Yöntemleri

Aile içi sorunlar yaşanması, aile bireylerinin sorunları çözme yöntemlerinin artık işe yaramaz hale gelmesi, sorunlu davranışların her geçen gün artması ve kısır bir döngünün ortaya çıkması gibi aile içinde yaşanabilecek her türlü sıkıntıda aile terapisi almak sorunların çözüme kavuşmasını sağlar. Bir psikoterapi yöntemi olarak stratejik aile terapisi, sonuç ve aile odaklı bir çalışmadır.

Aile Terapileri İle Çözüm Yöntemleri

Aile Terapileri İle Çözüm Yöntemleri

Yanlış Çözüm Yolu Sorunu Arttırır

Aile içinde yaşanan sorunlar, aile olmanın bir parçası olarak değerlendirilmesi doğru olur. Sorunlar, hayatın bir parçasıdır. Ama sorunların çözümünde izlenecek yol, sorunu çözebileceği gibi bir çıkmaza, bir kısır döngüye sürükleyebilir. Sorunlu davranışlar çözüm yolları izlenmesine rağmen azalmıyor, tam tersi, artıyor, çeşitleniyor ve şiddetleniyorsa çözüm yolunda bir hata olduğunun bilinmesi ve farkında olunması çok önemli. Çünkü farkında olmadan, seçilen yanlış yolda ısrar etmek sorunlu davranışların çözümünü daha da zorlaştırır.

Sonuç Odaklı Stratejiler Şart

Psikoterapi sürecinde yapısal değişikliklerin gerçekleşmesi sonuca ulaşmak açısında gereklidir. Sürecin içerisinde kurallara ve çözüm yöntemlerine yeniden şekil verilmesi, doğrudan sonuca gidecek stratejiler belirlenmesi ve bu yöntem ve stratejilerin uygulanması hem sürecin verimli ilerlemesi hem de sonrasında aile içi ilişkilerin sağlıklı devam etmesi açısından şarttır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir