Panik Atak Nasıl Durdurulur?

Panik atak yaşadığınız zaman gerçekten büyük bir tehlikenin içerisinde olmadığınızı ve aklınızı kaybetmediğinizi kendinize tekrar etmeniz gerekiyor. Panik atak yaşanması çok zor olan ataklar ile birlikte kendisini gösteren bir rahatsızlık olduğu için çoğu zaman bunu başarabilmek zor olabilir ancak kendinize sürekli bunun geçeceğini söylerseniz ataklarınızın şiddetini biraz daha hafifletebilirsiniz.

panik atak nasıl durdurulur

panik atak nasıl durdurulur

Atak yaşadığınız sıralarda kendinize odaklanacak farklı objeler bulun ve kendinizden mümkün olduğu kadar uzaklaşın. Size en yakın olan objeyi bulup, onu tutarak konuşmaya başlamak etkili bir yöntemdir. Atağınız sona erene kadar obje ile temas halinde olun ve iletişim kurun.

Derin Nefes Alın

Derin nefes almak panik atağın hafiflemesine yol açar. Terapist yardımı ile doğru şekilde nasıl nefes alabileceğinizi öğrenin. Bu tekniğin en iyi uygulanış biçimi genellikle göğüs kısmını sabit tutarak her nefeste karın bölgesini şişirerek diyaframı esnetmektir.

panik atak nedir

panik atak nedir

Panik atak rahatsızlığınız ileri seviyelere ulaştıysa ve ataklar ile kendi başınıza uğraşamayacak duruma geldiyseniz mutlaka uzman bir psikoterapistten yardım alın. Panik atak hissinden kurtulabilmeniz yalnızca birkaç seans sürecektir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir