Amerika’da Bulaşıkçı Olmak

Son yıllarda pek çok Türk genci, yurtdışı hayali kurmakta ve yurtdışına yerleşmeyi planlamaktadır. Bu planlar arasında okumakta var çalışmakta. Biz bu içerikte sizlere, Amerika’da bulaşıkçı olmak isteyenlerin ne kadar para kazanabileceğinden bahsedeceğiz ve tabi ki bu işi yaparak ne kadar refah bir hayat yaşayabileceğinizden de. Hadi lafı çok uzatmayalım ve içeriğimize geçelim.

A man in front of an open dishwasher takes out clean dishes after washing.

Eyaletlere Göre Asgari Ücret

Her eyaletin kendine ait yasaları ve kuralları var, aynı şekilde her eyalet farklı büyüklükte ekonomilere de sahip. Örneğin California’da yıllık kişi başına düşen ortalama gelir ortalama 73 bin dolar iken, New Mexico eyaletinde bu rakam 47 bin dolar civarındadır.

Amerika’da Bulaşıkçı Maaşları Ne Kadar?

Amerika’da ortalama saatlik asgari ücretin $ 10,50 olduğunu düşünürsek yine Amerika’da ortalama bulaşıkçı maaşı saat başına $ 14,00 civarındadır. Haliyle ortalama bir bulaşıkçı haftada yaklaşık 450-500 dolarlık bir maaş çeki alabilmektedir. Tabi ücretler her eyalete göre değişiklik gösterir, aşağıdaki listede eyaletlere göre bulaşıkçı maaşlarını görebilirsiniz.

 • NYC: $ 15,00
 • New Mexico: $ 13,77
 • Utah: $ 11,77
 • Florida: $ 10,00
 • California: $ 13,00
 • Nevada: $ 12,97

Net Bulaşıkçı Maaşı Ne Kadar?

Her eyalette vergiler ve sosyal güvenlik kesintileri farklı olduğu için, brüt maaş aynı olsa bile net maaş aynı değildir, örneğin X eyaletinde brüt maaştan toplam yüzde 17 kesinti olurken, Y eyaletinde yüzde 12 kesinti olabilir, haliyle aynı maaşı alsalar bile Y eyaletindeki kişi daha çok para kazanır.

NYC’de bulaşıkçılar haftada 490 dolarlık çek almaktadırlar, bu da aylık ortalama 2,000 dolara tekabül etmektedir.

%10,35 vergi ve %8 sosyal güvenlik kesintisi bulunmaktadır.

Bulaşıkçı En Çok Hangi Eyalette Para Kazanır?

Bulaşıkçı olarak en çok para kazanabileceğiniz eyalet NY yani New York eyaletidir. Eyaletin belirlediği minimum ücret saatlik $ 15,00 olup, NYC yani New York City’de bu maaşlar çok daha artar. Genelde şehrin merkezinde saatlik $ 20,00 ile $ 22,00 arası ücretler bulunmaktadır.

bulaşıkçı maaşları

Bulaşıkçı Overtime Mesai Ücreti Ne Kadar?

ABD’de overtime yani fazla mesai yaptığınız zaman, saat ücretinizin yüzde 50’si kadar fazla ödeme almak zorundasınız, ya da bu ücrete tekabül edecek saat kadar izin yapılması gerekir. Eğer pazar günleri çalışırsanız bu durumda overtime yüzde 100 olur, yani iki katı ücret almanız gerekir.

Haftaiçi ve cumartesi günleri fazla mesai için ödenecek overtime ücreti NYC’de saatlik $ 22,50’dir. Pazar günleri ise saatlik ücret $ 30,00’a çıkacaktır.

Fazla mesailerinizi ücret olarak almayıp izin olarak kullanabilirsiniz

Diyelim ki yıllık izin hakkınız 28 gün ve siz bu hafta 10,5 saat fazla mesai yaptınız.

Bu durumda 10,5 saat fazla mesai olarak 16 saat yani iki günlük izin hakkı alırsınız.

Haftada 10 saat fazla mesai yıllık izninizi yaklaşık 2 gün artıracaktır.

Yıllık izin yerine bunu normal izin olarak da kullanabilirsiniz.

Bu izinlerde maaşınız yatmaya devam eder.

Bulaşıkçılık Yaparak Nasıl Bir Hayat Sürersiniz?

Amerika’nın orta halli bir eyaletinde saatlik $ 13,00 ücretle bulaşık yıkadığınızı varsayıyoruz. Resmi paycheck calculator sitesinden aldığımız verilere göre, haftada yaklaşık 440 dolar ve ayda ise yaklaşık 1850 dolar kazanıyorsunuz. Bu parayla nasıl hayat yaşarsınız, masraflarınız ne kadar olur listemiz aşağıda.

TEK KİŞİ İÇİN

 • Ev Kirası: $ 600 tek odalı
 • Faturalar: $ 200
 • Mutfak harcamaları: $ 200
 • Araç benzin ve sigorta: $ 150
 • Yeme içme ve gezme : $ 400
 • Kıyafet ve kredi ödemeleri: $ 300

Kıyafet için ayda ortalama 70 dolar, kredi için ise 230 dolarlık bütçe ayırdık. 230 dolarlık kredi bütçesi, borçlanabilme imkânı veriyor. Bu kadar bütçe ile yaklaşık 25 bin dolara kadar araç ve ihtiyaç kredisi çekebiliyorsunuz. Yine $ 39,000’a kadar konut kredisi çekme imkanı da veriyor bu bütçe.

Amerikada Bulaşıkçı Olmak Zor Mu?

Bulaşıkçı olmak her yerde zor iştir, Amerika da dahil. Bu iş için fiziksel olarak dayanıklı olmak, sürekli ayakta durmak ve çok yüksek ısılarda çalışmak gerekir. Ayrıca, bulaşıkları hızlı ve titiz bir şekilde yıkamak da önemlidir. Bu nedenle, bulaşıkçı olmak zor ve yorucu bir iştir.

Amerika’da yaşam pahalı mı?

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşam maliyeti değişik şehirler ve bölgelerde farklılık gösterir. Genel olarak, Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı bölgelerinde yaşam maliyeti yüksektir, ancak diğer bölgelerde daha düşük olabilir.

Örneğin, New York veya San Francisco gibi büyük şehirlerde yaşam maliyeti daha yüksek olabilirken, küçük kasabalarda veya kırsal alanlarda daha düşük olabilir. Genel olarak, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşam maliyeti diğer bazı ülkelere göre daha yüksek olabilir, ancak bu her zaman geçerli bir kural değildir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir