Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Çamaşır suyu mikroplarla savaşmakta oldukça kuvvetli bir temizleme ürünüdür. Çoğumuzun evinde oldukça önemli bir yere sahip bu ürün, tezgah, banyo, lavabo gibi alanlarda en verimli temizlik unsurudur. Pekala çamaşır suyundan kaynaklı lekeler nasıl giderilir?

Kıyafetten Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Beyaz kıyafetlerdeki çamaşır suyu lekelerini temizlemenin en kolay yöntemlerinden bir tanesidir sirke kullanımı. yaklaşık bir yemek kaşığı beyaz sirkeyi bir bardak suyla arıttıktan hemen sonra lekenin oluştuğu alana uygulayın. Bunun için elinize hijyenik bir bez alın ve sakince bezi suyun içine batırarak lekeli alanı temizlemeye koyulun.

Bu işlemin haricinde kullanabileceğiniz bir farklı ürün ise karbonattır. Karbonatın bir çok kiri sökme kabiliyetini ev hanımları içerisinde olabildiğince iyi bilinmektedir. Pekala karbonat kullanaraktan çamaşır suyu lekeleri nasıl giderilir?

İlk önce bir miktar karbonat suyun içine ilave edilerek diş macunu kadar koyu bir yapı oluşturuluncaya dek yaydırılır. çamaşır suyu serpiştirilen alana bu koyu kür sürülerek ve kuruyuncaya dek beklenir. Tahminen 15 dakika boyunca bu alanı bir fırça desteğiyle ovalamaya koyulabilirsiniz.

Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Yok Olur?

Bahsetmiş olduğumuz bu işlemler bir işe yaramadıysa kullanabileceğiniz bir çare daha var. Metil alkol çamaşır suyu lekelerine çare olaraktan en sık tercih edilen malzemedir. Bu bağlamda dikkat edilmesi gereken en değerli öğe: metil alkol solunursa sağlığa önemli zararları bulunan kuvvetli sıvı bir maddedir.

Bu yüzden çamaşır suyu bulaşan kıyafete metil alkol uyarlarken eldiven ve maske tercih etmek oldukça mühimdir.

Bir kasenin içerisine oldukça az oranda metil alkol ekleyin ve pamuk desteğiyle çamaşır suyu dökülen giysinize pamuğu sürün. Bütün lekeli alan metil alkolle doldurmanın ardından minimum bir gece düz bir yerde durmasını sağlayın. Bir sonraki gün giysinizi kısa programda yıkayın.

Kıyafetlerimizi Çamaşır Suyu Lekesinden Nasıl Koruruz?

Giysilerimize çamaşır suyu damlamasını önlemek adına yapmamız gereken en mantıklı şey çamaşır suyunu oldukça tercih etmemektir. Tabi ki bazı durumlarda temizleme için kadınlar çamaşır suyunu kullanırlar.

Çamaşır suyunu bununla birlikte az da kullansanız kesinlikle temizleme sırasında önlük ve eldiven tercih etmelisiniz. Diğer türlü en küçük damlası dahi döküldüğünde kıyafetin çamaşır suyuyla renk atmaya maruz kalacaktır.

Çamaşır Suyu Lekesini Gizlemenin Yolları

Tavsiye edilen işlemlerin tamamını denediğiniz durumda hala giysilerinizin bazı alanlarında çamaşır lekesi varsa bundan sonra kamufle etmekten farklı çözüm kalmamıştır. Özellikle de sirke ve metil alkol gibi yolları çamaşır suyu bulaşır bulaşmaz hızlı şekilde uygulamazsanız olabildiğince tesirsiz kalırlar.

Çamaşır suyu dökülen giysileri parça parça bütünleştirerek ya da stilinize yönelik süslemelerle kullanmak mümkün. örnek vermek gerekirse çamaşır suyunun iz yaptığı kısımlara renkli ipliklerle ya da çeşitli kumaşlarla eklemeler yaparak oldukça fazla tarz giysiler sağlayabilirsiniz.

Çamaşır Suyu Olan Elbiseye Ne Yapılır?

İlk önce çamaşır suyu dökülen alanın kurumadan çabucak bol suyla ıslatarak müdahale edilmeli. Ardından vakit kaybetmeden sirke, karbonat ya da metin alkol seçeneğinden destek almanız gerekecektir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir