Apple Nasıl Kuruldu Ve Nasıl Gelişti?

Apple, 1 Nisan 1976 senesinde Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından kuruldu. Amaçları, kullanışlı ve rahat taşınabilir bilgisayarlar geliştirmekti. Apple I bilgisayar kitini satabilmek hedefiyle çok çalışarak, başarılı bir sonuç elde ettiler. Apple I ilk kez Homebrew Computer Club’da satışa sunuldu. Hisseler konusunda sıkıntı yaşadıkları için Apple, Wayne olmadan şirketleşmiştir. Ardından hemen Apple II için çalışmaları sürdürdüler. Karakter hücre tabanlı rengarenk grafikleri ve güzel mimarisi ile rakiplerinden farklı özelliklere sahipti. Günden güne rağbet görmeye başlayan Apple ilerleyen dönemlerde elemana ihtiyaç duyar hale gelmişti.

1980 senesinde Microsoft ve IBM ile rekabet amacıyla Apple III piyasaya sunuldu. Apple Lisa ve Macintosh projeleri arasında kalan ekip, Macintosh’u öne sürerek çalışmalarına devam etti. Ünlü televizyon reklamlarından yararlanarak tanıtımı yapıldı. Ridley Scott tarafından yönetilen reklam 22 Ocak 1984’te Super Bowl’un 3. Çeyreğinde yayınlandı. Bu durum Apple’ın başarısı için oldukça önemli bir dönüm noktası olmuştur. İlerleyen dönemlerde Apple yönetim kurulu, Jobs’un test edilmemiş ürünlere fazla yatırımlar yapmaması adına uyardı. Denilenleri yerine getirmediği için Jobs’un yetkileri elinden alındı. 

Apple’ın yeni yetkilisi Sculley başarılı bir projeye imza atarak Sony ile birlikte PowerBook serisini ortaya çıkardı. Taşınabilir bilgisayarın kolaylığını herkese göstermek istedi. Büyük başarı sağlayan PowerBook 1 milyar dolarlık satış elde etti. 90’lı dönemlerde Microsoft Apple ile rekabetlerini artırmak için sürekli olarak atağa geçiyordu. Microsoft’un yapmış olduğu her yeniliğe daha iyi şeyler geliştirerek karşılık verdi. Sürekli el değiştirmeye devam eden Apple, her şeye rağmen gelişimini son gaz devam ettirdi. 

Apple, müzik çalar piyasasına 2001 yılında iPod ile giriş yaptı. İPod ile birlikte gelen iTunes yazılımı, kullanıcının müzik parçalarını bilgisayar ve iPod arasında eşitlemeye yardımcı oluyordu. Çevrimiçi müzik mağazası olan iTunes Store 2003’de hizmete girmiştir. Apple 2007 senesinde iPhone’yi piyasaya sundu. Akıllı telefonda çığır açan iPhone, herkes tarafından rağbet gördü. Bir diğer başarısı ise, App Store oldu. Açıldığı hafta içerisinde 10 milyon iPhone uygulaması App Store üzerinden indirildi. Apple’ın tarihi, her yönüyle tam bir ar-ge, yenilik ve başarı serüveni.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir