Fondötensiz Pudra Kullanılır Mı?

Fondötensiz pudra kullanılır mı sorusu aklınıza takılmışsa, öncelikle bilmeniz gereken pudra sayesinde sürekli makyajınızı tazelemek zorunda kalmayacaksınız ve makyajınız hep taze kalmaktadır. Peki fondötensiz pudra kullanılır mı? Pudra genellikle makyajı sabitlemek ve likit fondötenin çizgilere dolmasını engellemek için kullanılır ve cilde mat bir görünüm verir. Pürüzsüz bir görünüm elde etmek istiyorsanız, mutlaka pudra kullanmanızı tavsiye ederiz öneriyoruz.

Pudra Çeşitleri

Pudraların toz ve kompakt genel olarak iki çeşidi olmaktadır. Toz ve kompakt arasındaki fark yapıları olmaktadır. Kompakt pudra toz pudranın preslenmiş hali olmaktadır. Bu pudraların kapatıcılık özelliği yüksek olmaktadır ve ciltteki ton eşitsizliklerine etkili olmaktadır. Kompakt halinde olduğu için uzun süreli kullanım imkânı sağlamaktadır. Ama bunların dışında transparan pudralar da olmaktadır. Bu pudra türleri renksizler ve makyajı sabitlemek veya makyajı tazelemek için kullanılıyorlar.

Pudra Seçimi

Pudra seçimi söz konusu olunca, cilt tonunuza uygun bir renk seçmelisiniz ve eğer fondöten kullanacaksanız onunla aynı renkte pudra kullanın. Pudrayı boynunuzda deneyerek doğru tonu bulabilirsiniz. Cilt tipinizi bulup ona uygun bir pudra seçimi yapın. Eğer yalnızca sabitlemek ve matlaştırmak amacı ile kullanılacaksanız, transparan pudralar uygun olacaktır.

Pudra Kullanımı

Pürüzsüz cilt makyajı için son aşama pudra uygulamaktır. Pudra mat ve pürüzsüz bir makyajın sırrıdır ve makyajın gün boyu kalıcılığını sağlar. Özellikle pudrayı parlak görünümün daha fazla olan T bölgesine uygulayabilirsiniz.

Eğer yağlı cilt tipine sahipseniz mat görünümü veren transparan pudralar kullanmak sizin için daha iyi olacaktır. Transparan pudralar renksiz ve hafif yapıya sahip oldukları için ciltte parlama kontrolünü sağlarlar.

Eğer hem makyajınızı sabitlerken ve hem kapatıcılığını artırmak istiyorsanız, renkli pudraları tercih etmelisiniz. Böylece kadifemsi bir görünüme ulaşacaksınız. Bu pudraları seçerken rengine dikkat edin ve cilt tonunuza en yakın rengi seçin. Fondötensiz pudra kullanılır mı sorusuna gelecek olursak pudra hem fondöten üzerine sabitleyici olarak kullanılıyor ve hem tek başına fondötensiz kullanılarak kapatıcılık özelliği ile cilde kadifemsi ve pürüzsüz bir görünüm vermeye yardımcı oluyor.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir