Dikdörtgen Salon Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Salon evlerimizin içerisinde en sık zaman doldurduğumuz ortam. Bu sebepledir ki salonların ergonomik, kaliteli ve zarif görünmesi çok önemli. Salon dekorasyonunda en kritik hususlardan birisi salonun biçimine uygun olacak bir dekorasyon yapmak. Salonunuzun dikdörtgen, kare, daire olmasına yönelik mobilya tasarımını oluşturmalısınız.

dikdörtgen salon dizaynı nasıl olmalıdır örnekleri

Salonu İkiye Ayırın, Farklı Yaşam Alanları Oluşturun

Dikdörtgen formdaki bir salonu işlevsel tercih etmek adına salonunuzu ikiye ayırmanız faydalı olabilir. Salonun belirli bir kısmını oturma odası formunda tercih edebilirsiniz. Bu ortamda televizyon konsolu, koltuk ve minik masalara şans verebilirsiniz. Diğer alanı ise yemek bölümü, kütüphane ya da kahve içme alanı olaraktan tercih edebilirsiniz. Böyle salonunuz çok daha ergonomik olacaktır ve derli toplu duracaktır.

Dikdörtgen Salonda Mobilya Uyumu

Dikkat etmeniz gereken hususlardan biri mobilya uyumu. En çok dikkat çekeni uzun kalıplı duvara vermelisiniz. örnek vermek gerekirse televizyon konsolunu ya da şömineyi daha geniş olan duvara koymalısınız. Minik duvarı ise raflar desteğiyle ergonomik hale dönüştürebilirsiniz. Bununla birlikte karmaşıklıktan arınabilir ve salonunuzda ekstradan bir ortam oluşturabilirsiniz.

L Koltuk Kullanmak Harika Bir Seçenek

Dikdörtgen salonlarda kullanacağınız koltuk tercihi de çok önemli. Küçük dikdörtgen salon dekorasyonunda L koltuk tercih edebilirsiniz. L koltuk salonun orta kısmında yer açar ve salona aydınlık sağlar. Ayrıca L koltuğunuzu duvara dayamaya özen göstermelisiniz. Koltukla duvar ortasında gereken aralığı ayarladığınızdan emin olmanız gerekir.

dikdörtgen salon dizaynı nasıl olmalı

Yuvarlak Mobilyalara Yer Verin

Özellikle küçük dikdörtgen şeklinde bir salonunuz mevcut ise salon gözünüze sıkıcı ve karmaşık gelmektedir. Bu halden uzaklaşmak için kare, dikdörtgen sehpa ve masalardan uzak durmalısınız. Buna alternatif olarak daire çizgileri bulunan masaları tercih edebilirsiniz. Yemek masası ve kahve sehpasını dalgalı olanları kullanabilirsiniz. Böylelikle salonunuzu çok daha büyük ve dinamik yansıtabilirsiniz.

Duvar Boyası Seçimine Çok Dikkat Edin

Şayet küçük dikdörtgen bir salonunuz var ise duvar boyası tercihinde temkinli davranmalısınız. Koyu renkler alanı olduğu halden daha küçük gösterecektir. Beyaz, vanilya, bej gibi renk tonları küçük dikdörtgen salon için uygun.

Bunun dışında en gözde renk kısa boyutlu duvarda bulunmamalıdır. Bu sebepledir ki kısa olan bölgeyi değişik bir renkle boyamamalısınız ya da kısa bölgede değişik motifli bir duvar yapışkanı tercih etmemelisiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir