Koltuk Döşeme Kumaş Uyumu ve Renkleri

Koltuk döşeme, dekorasyon uygulamalarında bir değişiklik oluşturmak istiyorsanız hoş bir alternatif. Vakti dolmuş koltuklarınızı sıfırıyla değişmek aksine halihazırda olan koltuklarınızın kumaşını değişmek olabildiğince hesaplı olacaktır. Koltuk döşemesi yaptırmayı kararlaştırdıysanız sıra uyumlu kumaş çeşidi ve renk seçeneğini belirlemekte.

Kefirin Faydaları ve Zararları – Kapsamlı Rehber

Yaşam stilinize ve dekorasyon tarzına uygun olacak bir kumaş ve renk tonu tercih etmelisiniz. Örnek vermek gerekirse evinizde çocuk veya hayvan mevcut ise iz bırakmayacak, sağlam ve temizlenebilir bir kumaş çeşidi belirlemelisiniz.

Zarif bir dekorasyon istiyorsanız da şık kumaşlar tercih edebilirsiniz. Renk tercihinde de hemen hemen aynı kurallar geçerlidir. Devamlı kullanacağınız, üzerinde bir şeyler yiyebileceğiniz koltuk mümkün oldukça açık renkli olmamalıdır.

koltuk döşeme kumaş kombinleri

Fonksiyonel ve Dayanıklı Bir Kumaş: Mikrofiber

Mikrofiber malzemeler koltuk döşemelerinde en sık tercih edilen kumaş türlerinden birisidir. Bu kumaş çeşidinin üstünlüğü iz bırakmaması ve temizlenebilir özellikte olmasıdır. Evinizde kediniz veya köpeğiniz mevcut ise kolaylıkla bu kumaşı tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda yumuşak yapıda oluşu ve terletmemesi mikrofiber kumaşın ekstra avantajlarındandır.

Rahat Kullanım ve Şıklık Bir Arada: Tay Tüyü Kumaş

Tay tüyünden imal edilen kumaşlar yumuşak, kadifemsi bir yapıdadır. Temas halinde hoş bir his sağlar. Hem de koltuğunuzu tay tüyü bir kumaşla döşemeniz onu olduğundan zarif hale dönüştürecektir. Çünkü bu kumaş çeşidinin birçok üstünlüğü bulunmaktadır. İz bırakmaz, uzun ömürlüdür ve terleme yapmaz. özetle tay tüyü kumaşı için zarafet ve konforun bütünleşmiş hali demek düzgün olacaktır.

Yazlık Evler İçin İdeal Kumaş Türü: Keten

Keten kumaşlar tüysüz ve kusursuz bir his sağlar. Sağlam olma özelliği ve toz toplamamasıyla koltuk döşemelerinde oldukça kullanışlı. Bu kumaş çeşidinin özellikle de yazlık evde tercih ediliyor olduğunu görmekteyiz. Güneş altında rengi bozulmaz ve geniş gözenekli olması vasıtası ile bedeni ferahlatır.

Açık renkli keten kumaş yazlık evinizde mükemmel uyum sağlayacaktır. Bu kumaş çeşidinin olumsuz tarafı ise acele kırışıyor olmasıdır. Bu problemi de ütü desteğiyle rahatlıkla çözebilirsiniz.

koltuk döşeme kumaş kombinleri ve renkleri

Doğru Renk Kombinini Yapmak

Koltuk döşemenizde düzgün renk tonlarını belirlemeniz evinizin havasını oturtmak adına oldukça önemli. Oluşturmak dilediğiniz havaya yönelik yoğun veya keskin renkleri uyarlayabilirsiniz.

İşe Dekorasyondaki Temayı Belirlemekle Başlayın

Koltuk döşemesinin renk tonlarını kararlaştırırken bu bölümü ne tür bir nedenle kullanacağınızı kesinleştirin. Örnek vermek gerekirse sevdiklerinizle zaman geçirebileceğiniz bol aktiviteli bir ortam mı diliyorsunuz yoksa eğer dingin ve sakinleştirici bir ortam mı diliyorsunuz öncelikle bunu belirleyin.

Veya bu ortamın serin mi, dinamik mi veya daha geniş görünmesini mi diliyorsunuz tercihinizi yapın. Bu gibi meseleler size düzgün renk kombinleme yaparken faydalı olabilir.

Sıcak ve Soğuk Renk Kullanımı

Koltuk döşemeniz için kararlaştıracağınız renk seçeneklerinde yoğun ve keskin renkleri bilmek çok önemli. Yoğun renk tonları daha içten ve dinamik bir enerji salarken keskin renkler daha ciddi ve zarafet dolu bir dekorasyon tarzı oluşturur.

Yoğun renkler sarı, kırmızı, turuncu gibi renklerden oluşur ve bizlere canlılık hissiyatı verir. Diğer yandan soğuk olan renkler yeşil, mor, mavi gibi renk tonlarıdır ve bu renkler düzen, rahatlık hissiyatı sağlar.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir