Dış Mekan Aydınlatması İçin Öneriler

Her birimiz evlerimizin minik veya geniş fark etmeden dış alanları tercih etmek isteriz. İster teras dilerseniz minik bir veranda, veya serin bir bahçe, ışıklandırma sistemini doğru ayarlamazsanız bu alanları zevkle değerlendiremezsiniz.

dış mekan aydınlatması için öneriler

Dış Cephede Işık Oyunları Uygulayın

Dış duvar ışıklandırma, ev hususunda ilk olarak izlenimi oluşturan en önemli faktördür. Düzgün dış mekân ışık yöntemleriyle evinizin mevcut halinden çok daha büyük ya da şatafatlı bir atmosfere sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Bunun için en uygun ışıklar duvara monte edilen, ışığını yukarı ya da aşağıya saçan aydınlatmalardır. Şayet seçiminizi spot aydınlatıcılara yönelik yaparsanız ve ışıklandırmayı yukarıdaki nesnelere iletirseniz bunları mevcut halinden çok daha büyük yansıtabilirsiniz.

Bu sebepledir ki duvar dibinde ya da evinizin çabucak alt kısmından yansıtacağınız spot aydınlatıcılarla evinizi fazla geniş hale büründürebilirsiniz. Duvarlarınızda geometrik ışıklandırmalar tercih ederseniz de evinizin olabildiğince zarif bir havayla bütünleşmesini sağlarsınız. Giriş bölümünde uygulayabileceğiniz monte edilen aydınlatmalarla dinamik bir ambiyans yaratabilirsiniz.

Dış Mekân Tavan Aydınlatmaları

Ev ışıklandırması öncelikle antre ve balkonlar için idealdir. Bu alanlarda yalın bir ışıklandırma aksine 1 ya da 2 adet kendinizi belirten ve alanın tarzını çabucak farklılaştıran lambaları tercih edebilirsiniz.

Biz son dönemin modası olarak bilinen Hinkley’nin Carson lambasını sevdik. Bakır malzemeden üretilen bu lamba hem sağlam hem de olabildiğince stil sahibidir.

Dış Mekân Ağaç Aydınlatmaları

Ağaç ışıklandırırken çok aşırıya yönelmemek oldukça fazla mühimdir. Hele ki geniş ağaçlarda aydınlatmayı yalın ancak en az o kadar da aydınlatıcı şekilde dengelerseniz oldukça fazla şık ve sade bir stil elde etmiş olursunuz.

Ağacın dallarından aşağı uzanan ampul aydınlatmaların oldukça fazla yoğun bir ambiyans sağladığını düşünmekteyiz. Bunları rahatlıkla istediğiniz yerde temin edebilirsiniz ve evinizde kolaylıkla tercih edebilirsiniz.

dış mekan aydınlatması için öneri örnekleri

Bahçende Kendi Atmosferinizi Yaratın

Bahçe aydınlatması sizin kreatif önerilerinizi en konforlu şekilde uygulayabileceğiniz ve evinizi daha canlı bir yaşam alanı biçimine dönüştürebileceğiniz tek alandır. Bu bağlamda daha sade modellere şans verebilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse aydınlatıcınızı hasır ürünlerden tasarlatabilir, farklı formlar tercih edebilirsiniz. Hem de bahçe mobilyalarınızı da hasırla imal ettirerek ahenkli hale dönüştürebilirsiniz.

Dış Mekân Merdiven Aydınlatması Oldukça Önemli

Merdivenlerin ışıklandırmalarında en değerli unsur her basamağın belirgin halde olması gerektiğidir. Bunun için uygulanabilecek en doğru dizayn basamakların alt kısmından yansıtılan led aydınlatıcılardır. Bununla birlikte hem merdiven hacmini kolaylıkla görebilirsiniz hem de aydınlatıcınız hiçbir zaman ziyan olmaz.

Verandanızı Aydınlatmayı İhmal Etmeyin

Şayet bahçenizde de tıpkı evinizdeki gibi huzurla yaşamak ve ayrıca film izlemeyi dilerseniz çardak atmosferi yaratacak bir ortam tasarlayabilirsiniz. üzerini örttüğünüz bu bölgeye ampuller takarak ışıklandırabilirsiniz. Sımsıcak bir ambiyans oluşturacağınız bu ortamdaki muhabbetin zevki de farklı çalışmalara güzellik katacaktır.

Fazla Aydınlıktan Zarar Gelmez

Dış alanlarınızda birçok etkisi olan ve ayrıca konumunu kullanmaya yönelik tasarlayabileceğiniz lambalar halihazırda. Sabit olarak monte edilen aydınlatıcıların haricinde bunları da kullanırsanız ekstradan ışık gereksiniminizi halletmiş olursunuz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir