Tavan Lambası Sökme İşlemi Nasıl Yapılır?

Evlerde ofislerde genellikle yaşam alanlarımızda tavan lambası mutlaka kullanırız. Lamba tercihimiz sıradan basit bir tane olabileceği gibi desenli, renkli olarak dekoratif maksatlı da seçilebilir. Lambalar bir defa takıldıktan sonra kolay kolay sökülmeyebilirler. Peki, tavan lambasının sökülmesi gerektiğinde ne yapılmalıdır?

Tavana monte edilen lambalar genel aydınlatma amacıyla takılırlar. Bu nedenle uzun vadeli bir kullanım amacı güdülür. Doğal olarak da kolay kolay sökülmezler. Dekor değişikliği ya da elektriksel manada arızalar nedeniyle sökme işlemi gerçekleşir. Aktif olarak sürekli söküp takma işlemi yapılmadığından bazıları için sıkıntılı bir durum olabilir.

Lambayı sökmek için öncelikle lambanın duvarla olan bağlantısını iyi kavramak ve montajından iyi anlamak gerek. Bu tip lambalar sıradan basit bir lambadan çok daha ağırdırlar. Bu nedenle iyice tavana bağlamak gerekir. Bu sebeple bağlantılı parçaların nasıl monte edildiğini bilmek önemlidir.

Kendinizi Güvene Alın

Öncelikle güvenlik tedbirimizi alıyoruz. Sökülecek lambanın elektriğini kesmek gerekir. Lambanın düğmesinin kapalı olduğundan emin olun ve sigortanın kapalı olduğunu teyit edin. Elektrik tamamen kesileceğinden bu işlemi gündüz yapmak gerekecektir.

Elektrik kesildikten sonra ilk olarak bir kapak varsa kapak sökülür. Kapak yok ise ilk yapılması gereken lambanın elektrik bağlantısını kontrol etmek olacaktır. Bu da kontrol kalemiyle yapılacaktır. Elektrik bağlantısı sökülmez ise elektrik kablosu lambayla birlikte elinize gelebilir. Bu durum kabloya bir zarar verebilmektedir.

Lambanın elektrik ile bağlantısı kesilir ve akabinde lamba sökülmeye hazırdır. Bu işlemler için düz ya da yıldız tornavida veya pense gerekebilir. Tavana monte edilmiş olan vidalar tornavida yardımıyla sökülür ve alınır. Lamba tavandan sökülürken alttan tutmayı ihmal etmemek gerekir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir