Eskrim Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Eskrim en köklü oyunlardan birisidir, çünkü rekabetçi gelenekten meydana çıkmaktadır fakat; savaşlar gündeme geldikçe yok olmaya yüz tutmuştur. Eski zamanlarda, harp şartlarına ilişkin olarak iki kişi ortasında ve genelde iki tüm ordu ortasında düellolar gerçekleşiyordu.

Roma’nın düşüş zamanları esnasında İmparatorluğun üzerinde birleşen Cermen kabileleri, kılıç ile çatışmayı eşitlik problemini çözme ya da bir maruzatı haklı gösterme aracı olaraktan benimseyen muhtemelen de ilk insanlardandı. Cermen etkisi nedeniyle düello bütün Hıristiyan mezhebine dağıldı.

Şarlman’ın hükümdarlığı kadar erken tarihte dahi, Tanrının hükmünde bu hal bir parasal delil şeklinde kabul edildi. Bu kullanım, şövalyeliğin vazgeçilmezi olaraktan Orta Çağ süresince boy gösterdi.

eskrim nasıl ortaya çıkmıştır

İlk Yasak

Düellonun ilk defa 1480’de Toledo kentinin kanunuyla resmi olaraktan engellenmesi sırasında bu kent, İspanya Katolik Majestelerinin idaresi kapsamındaydı. Bir müddet sonra İspanya, Avrupa’nın en özel gücü durumuna geldiği zaman İspanyol askerleri eskrimi, yurtdışına ve özellikle de de ulusların ana harp bölümlerinden biri olan İtalya’nın güney bölgesine yaydı.

O ana kadar İtalya’nın kuzeyinde, Venedik ve Bologna gibi kültür merkezlerinde hukuk bölümüyle dip dibe okullarda öğretildiği ve ardından Avrupa’nın her yerinden öğrencilerin dikkatini çeken bu spor zaman içinde ilerleme kaydetti.

Kullanım Amacının Zamanla Değişimi

Silahlar en başta hücum hedefli kullanılmıştır ve sonrasında türlü bedensel davranışlarla darbelerden korundu. Ardından savunma hedefli kullanılmıştır ve sol kolun üstlendiği bir kalkan, bir alet, bir hançer ya da bir pelerinle destek verme gereksinimi duyuldu. Eskrim özveri ve düşünceyle başarı gösterdikçe, silahlar daha hafif hale gelmiştir ve bu hal, kılıcın farklı şeyleri hırpalamak adına kullanılmasına olanak sağlandı.

eskrim nasıl ortaya çıkmıştır tarihçe

Eskrimin Kültürlere Göre Değişimi

İtalyanlar, kılıçlarında Orta Çağ’ın en eski enine çubuğunu muhafaza ettiler ve çubuğun yuvarlak güvenliğin dışına taşmaması için çubuğun köşelerini kestiler. Diğer yandan Fransızlar, çapraz çubuğu tamamıyla yok ettiler ve bununla birlikte silahların kuvveti eksilmiş olsa da kullanım esnasında pratiklik sağlandı.

Bu düzenlemeler esnasında, şövalye silahlarının basamaklı olaraktan geliştirilmesi ile eski İspanyol kılıçları, ardından çağdaş silahlar tercih etmeye başlanınca da Avrupa askerlerinin kullanmış oldukları kılıçlar müzelerde konumunu aldı.

Eskrim Okulları

İspanya, 1900 senesine kadar İspanyol usta Don Adelardo Sanz idaresinde kendisine ait farklı bir okulun sahibi oldu. İspanyol silahı, İtalyan kılıcının kuvvetini muhafaza ederken Fransız silahının yeteneğini korumada baş ve işaret parmağının akımını kolay bir hale getirecek şekilde tasarlanmış İtalyan çapraz çubuğunun farklılaştırılmış bir halidir.

Avrupa’nın bazı kısımlarında buna Portekiz folyosu adı verilir. Bu dönemde, her türlü silah isteğinin kendisine has nitelikleri haricinde oldukça az değişiklik belirten bu üç eskrim okulu, dünya genelinde eskrimlere egemendir.

İtalyan okulu İtalya, Avusturya, Macaristan, Güney Amerika ve Almanya’da egemendir. Fransız okulu Fransa’da, Amerika, İngiltere Birleşik Devletleri ve Orta Amerika’da egemendir. İspanyol okulu İspanya ve Portekiz’de egemendir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir