Fransız Stili İç Mekan Tasarımları

Fransız tarzı iç mekanlarda, aydınlatıcı geniş pencereler ve yüksek tavanlar en belirgin özellikler arasında bulunmaktadır. Bu dönemde Fransız evlerinin simgesel geniş pencerelerine ve yüksek tavanlarına uygun evleri bulmak güç olsa bile Fransız stilini gösterecek seçenekleri yapmak kolay. Duvar boyası renginde krem ve beyaz gibi oldukça doğal bir renk tercih edebilirsiniz. Yüzeyde ve mobilya takımlarının ahşap detaylı kısımlarındaysa parlamayan kaplamalar kullanabilirsiniz.

Fransız dekorasyon tarzında bir diğer değerli husus ise; yeni ile eskinin kusursuz dengesini oluşturmak. Yeni ve eski şekilde mobilya takımlarının beraber kullanımının can alıcı noktasıysa dengeyi sağlamak. Eşyalar ne oldukça fazla geleneksel ne de oldukça fazla modern seçilmeli. Bazı bölgelerde gene renk, ebat ve ekipman alternatiflerinin dengesi ile ahenk oluşturmaya itina göstermelisiniz.

fransız tarzı dekorasyon

Ortama minik dokunuşlar sağlamak adına, oturma odanızdaki yan sehpada veya komodinin üzerinde antika şekilde bir lambader tercih edebilirsiniz. Abajurların tesirini artırmak için de yemek masanızda ya da tasarladığınız okuma alanında sarkıntılı lamba tercih edebilirsiniz. Kullanacağınız abajur ve sarkıt tarzlarının benzer nitelikte olması etkiyi sağlamlaştıracaktır.

Fransız Tarzıyla Tasarlanan Yaşam Alanları

Yeni ve eski dengesini birlikte kullanmak için geleneksel türde şifonyerler, Fransız stilini ön plana çıkarmak için en uygun mobilyalardan birisidir. Bu şifonyerlerin üstüne konumlandıracağınız pencere görüntüsüne uygun aynalarla şeklini kuvvetlendirebilirsiniz. Kullanacağınız bu aynalar vasıtası ile, geniş pencereniz bulunmasa dahi iç mekanlarınızda serin bir atmosfer oluşturabileceğinizi unutmamalısınız.

fransız tarzı dekorasyon onerileri

Koltuk tercihinde ise zarif motifli ve kumaş kaplamalı modelleri tercih edebilirsiniz. Desenlerin ve dokuların tercihinde görkemli ve özgün olmaktan geri durmamalısınız. Kanepe ve oturma alanlarında ahşap ayakların meydana çıktığı modeller, çarpıcı bir tasarım oluşturmanıza destek olabilir. Mobilya konumlandırmasının ise her vakit derli toplu halde bulunması gerekliliğini unutmamalısınız. Duvarlarınızda da çarpıcı bir tasarım oluşturmak için geniş tablolar tercih edebilirsiniz.

Evinizin tasarımında daha şatafatlı bir Fransız tipi görmek istersen, kullanacağınız detaylardaki gösterişi fazlalaştırabilirsiniz; büfe, gardırop, masa, koltuk gibi mobilya takımlarının detayı daha çok işçilik ister ve oymalı olursa ise, ortamdaki gösteriş o denli artabilir.

Sade ve yalın eşya seçenekleriyle yapacağınız bir dizayn modelinde ise aslında en önemlisi, salonu renk cümbüşüne büründürmemektir. Tonlar yeterli olduğunu düşündüğü kadarı ile yani tek bir renkle birleştirilmeli, bunu vurgulayacak iyi orantılı, tamamlayıcı olarak ekstradan ton ilave etmen yeterlidir. En iyi şekilde sonuç almak için ışıklı ve hafif tonlar uygulamanın ve renklerin oldukça önemli olacağını unutmamalısınız.

Sonuç itibariyle unutmamalısınız ki, Fransız evlerinde sabit dekorasyon hususları ya da sınırları yok. Bu sebepledir ki Fransız stiliyle dizayn edilmiş evlerde, daima dinlendirici bir hava ve otantik bir his olmakta.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir